V prvních hodinách poté, co běloruské úřady zveřejnily fotografie zřejmě sestřelené ukrajinské rakety S-300 na poli v Brestské oblasti nedaleko ukrajinských hranic, se ve státních médiích objevilo jen málo podrobností. (Foto: beITA)

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko byl podle zpráv „okamžitě informován“, zatímco státní tisková agentura BelTA uvedla dvě možnosti, buď že se zbloudilá ukrajinská protiletadlová raketa zatoulala přes hranice a dostala se do pole, nebo že projektil sestřelily běloruské obranné jednotky.

Běloruská armáda nyní tvrdí, že její protivzdušné systémy raketu zachytily, když vstoupila nad výsostné území. „Ministerstvo obrany uvedlo, že jednotky protivzdušné obrany sestřelily vzdušný cíl 29. prosince kolem desáté hodiny dopoledne,“ informuje agentura BelTA.

„Kusy rakety byly nalezeny na poli s obilím v okolí obce Gorbacha v Ivanovském okrese Brestské oblasti. Předběžná prohlídka odhalila, že kusy byly součástí řízené střely protivzdušné obrany S-300 odpálené z území Ukrajiny,“ pokračoval státní úřad.

Sestřelená raketa byla nalezena poblíž obce Harbacha, asi 10 km od hranic s Ukrajinou.

Dřívější prohlášení ministerstva obrany naznačovalo, že „raketa vletěla na běloruské území podobně jako při nedávném incidentu v Polsku“. Vyšetřování údajně pokračuje, Minsk si předvolal ukrajinského velvyslance a požaduje vysvětlení.

„Běloruská strana považuje tento incident za mimořádně závažný,“ uvedl běloruský mluvčí Anatolij Glaz v tiskovém prohlášení.

„Požadovali jsme, aby ukrajinská strana provedla důkladné vyšetřování,… pohnala odpovědné osoby k odpovědnosti a přijala komplexní opatření, aby se podobné incidenty v budoucnu neopakovaly.“

Ukrajinský vojenský mluvčí potvrdil, že se skutečně jednalo o ukrajinský bludný cíl, nicméně zároveň celý incident bagatelizoval, označil jej za „nic zvláštního, za výsledek protivzdušné obrany“ a uznal, že se „stal více než jednou“.

Napětí mezi Běloruskem a Ukrajinou je nadále na hraně, vzhledem ke zprávám z tohoto měsíce, které naznačují, že běloruská armáda se připravuje přímo podpořit ruské jednotky na Ukrajině. K tomu zatím nedošlo žádným znatelným způsobem ve velkém měřítku, ale v úvodu války Lukašenko dovolil, aby jeho území sloužilo jako nástupiště ruských sil pod záminkou „cvičení“.

Zdroj: reuters.com