Spojené státy daly Turecku dva týdny na odmítnutí nákupu protivzdušných raketových systémů S-400 z Ruska. S takovou informací přichází americký televizní kanál CNBC s odkazem na zdroje. (Foto: Вікіпедія)

Uvádí se, že v průběhu dvoutýdenního období musí Ankara zrušit dohodu s Moskvou a výměnou koupit protiraketové systémy US Patriot.

Nebude-li tomu tak, Spojené státy vyloučí Turecko z programu F-35 společnosti Lockheed Martin. A to není všechno. Je možné, že zbavení Ankary stovky slíbených vojenských letadel nebude Washingtonu stačit.

Podle zdrojů CNBC odmítnutí splnění ultimáta může mít za následek zavedení restrikcí vůči Turecku ze strany USA. Televizní kanál zdůrazňuje, že se jedná o poslední návrh ministerstva zahraničí.

Dříve Ankara opakovaně oznamovala, že se nezřekne nákupu ruských protiletadlových raketových systémů. Podle podmínek této dohody dorazí první série S-400 již v červenci.

K tématu smlouvy Ruské federace a Turecka o dodávce protiletadlových raketových systémů S-400 se vyjádřil turecký ministr obrany Hulusi Akar, který zdůraznil, že se jedná o definitivní povahu kontraktu.

„Podepsali jsme dohodu s Ruskem, máme výborné vztahy, říkáme, že dohoda o S-400 je dokončena,“ prohlásili Akar, jehož slova citoval televizním kanál NTV.

Americká strana trvá na tom, že ruské systémy nejsou slučitelné se standardy Severoatlantické aliance, proto Washington vyhrožuje Ankaře sankcemi za jejich nákup. Zvláště Spojené státy varovaly Turecko před možným zpožděním nebo ukončením prodeje stíhacích letounů F-35.

Turecko se podílí na mezinárodním programu USA, který se týká vytvoření letadel F-35. V Turecku opakovaně poukázali na to, že ruské systémy protivzdušné obrany nenesou hrozbu pro americké stíhačky. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu prohlásil, že dodávané do země ruské protiletadlové raketové systémy nebudou integrovány do systému protivzdušné obrany NATO.

Podle názorů odborníků, které oslovil turecké portál Türkiye, Washington negativně vnímá sbližování Ankary a Moskvy, zatímco USA nejsou důsledné ve svých postupech. Bílý dům odmítá prodat spojenci v Severoatlantické alianci systémy Patriot. Odborníci také poznamenali, že S-400 je jedním z nejlepších systémů protivzdušné obrany na světě a odmítnutí jejich nákupu nejenže zasáhne obranné schopnosti Turecka, ale zasáhne i jeho image.

Rusko již zareagovalo na postup USA vůči Turecku. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov prohlásil, že Kreml považuje taková ultimáta za nepřípustná.

Zdroj:  cnbc.com