Americká armáda v pondělí odhalila, že začátkem tohoto měsíce se loď americké pobřežní stráže vydala na rutinní hlídku v Beringově moři a její posádka překvapeně narazila na křižník s řízenými střelami čínského námořnictva PLA. (Foto: U. S. Coast Guard)

Ještě vzácnější a nečekanější však bylo, že pobřežní stráž brzy zjistila, že čínská loď nebyla sama, když plula u pobřeží Aljašky, ale doprovázely ji další dvě čínské vojenské lodě a čtyři ruská vojenská plavidla, včetně torpédoborce. Čínsko-ruská hlídková skupina byla popsána jako „v jedné formaci“.

Pobřežní stráž při zveřejnění fotografie ze setkání uvedla: „Posádka kutru pobřežní stráže Kimball při rutinní hlídce v Beringově moři narazila na křižník Čínské lidové republiky s řízenými střelami Renhai CG 101, který se plavil přibližně 75 námořních mil severně od ostrova Kiska na Aljašce, 19. září 2022.“

Podle dalších podrobností pobřežní stráže a zpráv agentury Associated Press:

Kimball z Honolulu, plavidlo o délce 418 stop, pozoroval, jak se lodě rozešly a rozptýlily. Leteckou podporu lodi Kimball poskytoval letoun C-130 Hercules ze stanice pobřežní stráže na Kodiaku.

„Přestože formace operovala v souladu s mezinárodními pravidly a normami, budeme reagovat na přítomnost přítomností, abychom zajistili, že nedojde k narušení amerických zájmů v námořním prostředí kolem Aljašky,“ uvedl velitel 17. okrsku pobřežní stráže kontradmirál Nathan Moore.

Odkaz na hlídkovou strategii „přítomnost přítomností“ je metoda, jak odradit taková nepřátelská cizí plavidla od přiblížení se k americkým vodám udržováním časté hlídkové činnosti námořnictva a pobřežní stráže.

Tento poslední incident následuje po něčem podobném před rokem, kdy v září 2021 pozorovatelé pobřežní stráže spatřili čínské lodě 50 mil od Aleutských ostrovů. Čínské a ruské námořnictvo rovněž zvyšuje koordinovanou aktivitu v Japonském moři a v blízkosti japonských ostrovů, proti čemuž Tokio protestuje jako proti neoprávněnému vniknutí.

Zdroj: navytimes.com