Velvyslanectví varovalo, že rusko-američtí občané s dvojím občanstvím mohou být Kremlem povoláni do vojenské služby. (Foto: Flickr)

Americké velvyslanectví v Moskvě vyzývá americké občany pobývající v Rusku, aby v souvislosti s eskalací války na Ukrajině ze strany Vladimira Putina okamžitě odjeli.

„Američtí občané by neměli cestovat do Ruska a ti, kteří v Rusku pobývají nebo cestují, by měli Rusko okamžitě opustit, dokud existují omezené možnosti komerčního cestování,“ uvedlo velvyslanectví v bezpečnostním upozornění vydaném v úterý.

Varování přichází pouhý týden poté, co Putin 21. září oznámil eskalaci ruské války na Ukrajině, když částečně mobilizoval záložníky země a naznačil, že se uchýlí k jaderné válce. Po Putinově prohlášení uprchly v posledních dnech ze země tisíce Rusů.

Velvyslanectví vyzvalo občany USA, aby si „co nejdříve“ zajistili nezávislé cesty, protože možnosti komerčních letů jsou velmi omezené, ale pozemní cesty auty a autobusy jsou stále otevřené. Velvyslanectví uvedlo, že má omezené možnosti pomoci Američanům v Rusku, jejichž možnosti dopravy „se mohou náhle stát ještě omezenějšími“.

Upozornění rovněž varovalo Američany, že Rusko může odmítnout uznat americké občanství pro dvojí státní příslušníky, pokusit se zabránit jejich odjezdu z Ruska, zabránit přístupu ke konzulární pomoci nebo dokonce povolat dvojí státní příslušníky do vojenské služby. Velvyslanectví dodalo, že v Rusku nejsou zaručena základní lidská práva, jako je právo na pokojné shromažďování a svoboda projevu.

„Vyhýbejte se všem politickým nebo společenským protestům a nefotografujte bezpečnostní pracovníky na těchto akcích,“ varovalo velvyslanectví. „Ruské úřady zatýkaly občany USA, kteří se účastnili demonstrací.“

Zdroj: politico.com