Severoamerické velitelství protivzdušné a kosmické obrany (NORAD) odhalilo, že ruská letadla v posledních dvou dnech dvakrát narušila aljašskou zónu pro identifikaci protivzdušné obrany (ADIZ), jak vyplývá z čerstvého prohlášení. (Foto: Twitter / NORAD)

Podle oficiálního prohlášení zveřejněného na Twitteru aljašské NORAD „zjistilo, sledovalo a identifikovalo ruská pozorovací letadla, která vstoupila a operovala v“ zóně u aljašského pobřeží.

Ačkoli ADIZ není technicky považována za součást vzdušného prostoru USA, jedná se o vzdušný prostor, nad nímž USA vyžadují identifikaci a sledování letadel v zájmu národní bezpečnosti, což funguje jako nárazník před vstupem letadel do vlastního národního vzdušného prostoru.

NORAD k tomuto bodu poznamenal, že „ruské letadlo nevstoupilo do amerického ani kanadského výsostného vzdušného prostoru“.

Důležité je, že se jedná o první případ, kdy NORAD zaznamenala narušení vzdušného prostoru velkým ruským sledovacím letadlem během šesti měsíců probíhající ruské války na Ukrajině, což znamená, že k němu dochází v době, kdy se nebezpečně zvyšuje napětí mezi Washingtonem a Moskvou. „Naposledy NORAD oznámil takové narušení v říjnu 2021, kdy do zóny vstoupilo pět ruských letadel,“ zdůraznil The Hill.

Začátkem léta došlo k incidentu, kdy se dva ruské námořní hlídkové letouny IL-38 přiblížily k Aljašce. Americká armáda však tehdy uvedla, že tento konkrétní incident byl méně provokativní nebo znepokojující než předchozí lety bombardérů nebo špionážních letadel s jadernými zbraněmi.

Vstup ruských letadel do zóny obvykle vede k tomu, že NORAD vyčlení letadla, která blízká cizí vojenská letadla zastíní a varují je před nimi. V předchozích letech létaly ruské dálkové bombardéry v blízkosti ruského pobřeží, což uvedlo americkou obranu do stavu pohotovosti.

Jak uvedl server Military.com v přehledu minulých incidentů: „ADIZ obklopuje Spojené státy a Kanadu, táhne se západně od Aljašky a pokrývá Semické ostrovy jižně od Ruska. Je společně bráněn oběma zeměmi a zahraniční letadla nesmějí sama létat ve vzdušném prostoru ADIZ bez povolení.“

Zdroj: thehill.com