Poté, co se americká administrativa dozvěděla o pondělním dekretu podepsaném Vladimirem Putinem o udělení ruského občanství bývalému zaměstnanci NSA Edwardu Snowdenovi poté, co mu byl od jeho příjezdu do země v roce 2013 udělen azyl, vyzvala Snowdena, aby se vrátil na americkou půdu a „čelil spravedlnosti“. (Foto: Flickr)

„Pan Snowden by se měl vrátit do Spojených států, kde by měl čelit spravedlnosti jako každý jiný americký občan,“ uvedl v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.

Edward Snowden v pondělí na Twitteru zveřejnil fotografii své rodiny.

Price však následoval s tvrzením, které Snowdenův tým obhájců zpochybňuje. „Snad jediná věc, která se změnila, je, že v důsledku svého ruského občanství může být nyní zřejmě dobře odveden k boji v ruské válce na Ukrajině,“ uvedl.

V reakci na to Snowdenův právník uvedl, že vzhledem k tomu, že Snowden nikdy nesloužil v ruské armádě, nebude na něj mít „částečná mobilizace“ – která se vztahuje na záložníky, ačkoli se objevily protichůdné zprávy o případech, kdy byla ruským mladíkům zaslána povolávací oznámení:

„Nesloužil v ruské armádě, proto podle naší současné legislativy nespadá do této kategorie občanů, která je nyní povolávána. Víte, že nyní se povolávají záložníci, kteří sloužili a mají příslušnou specializaci. A pak bude jednat podle zákona, protože vše je stanoveno v ruské legislativě,“ řekl Anatolij Kučerena, Snowdenův právník v Rusku.

Ve vyhlášce, která byla přijata v pondělí, se uvádí následující:

„V souladu s odstavcem ‚a‘ článku 89 Ústavy Ruské federace rozhoduji: přijmout do občanství Ruské federace následující osoby: Edward Joseph Snowden, narozený 21. června 1983 ve Spojených státech amerických.“

V prohlášení zveřejněném na Twitteru Snowden uvedl, že o dvojí občanství požádal a získal ho z obav, že by mohl být bez ruského občanství oddělen od svého syna.

Snowden zůstává nejviditelnějším americkým whistleblowerem, který po své kariéře v amerických zpravodajských službách, mimo jiné jako kontraktor NSA a CIA, odhalil všudypřítomné domácí sledování ze strany americké vlády, které je podle kritiků závažným porušením práv jednotlivých Američanů zaručených ústavou.

Zdroj: almayadeen.net