Velvyslanectví USA v Moskvě vyzvalo své občany, aby „okamžitě“ opustili Rusko kvůli řadě bezpečnostních rizik, mezi něž patří i možný nucený odvod do ruské armády. (Foto: Flickr)

„Občané USA, kteří pobývají nebo cestují do Ruska, by měli okamžitě odjet,“ uvedlo velvyslanectví v nedělním cestovním doporučení.

Poukázalo na „nepředvídatelné důsledky“ ruské invaze na Ukrajinu pro Američany v zemi, které zahrnují mobilizaci nebo odvod do ruské armády pro občany s dvojím občanstvím.

„Rusko může odmítnout uznat americké občanství dvojích státních příslušníků, odepřít jim přístup ke konzulární pomoci USA, podrobit je mobilizaci, zabránit jim v odjezdu z Ruska a/nebo je povolat do armády.“

Velvyslanectví varovalo, že americkým občanům hrozí obtěžování a vyčlenění pro zadržení ruskými orgány činnými v trestním řízení.

„Ruské bezpečnostní služby mohou neinformovat americké velvyslanectví o zadržení amerického občana a bezdůvodně zdržovat americkou konzulární pomoc,“ uvedla diplomatická mise.

„Velvyslanectví USA má značně omezenou schopnost pomáhat americkým občanům při odjezdu ze země,“ uvedlo.

Stupeň cestovního doporučení amerického ministerstva zahraničí pro Rusko je od doby před invazí na Ukrajinu na „úrovni 4: necestovat“.

Zdroj: reuters.com