Děsivé varování pronesl exilový oligarcha Michail Chodorkovskij, který nyní žije v Británii poté, co se dostal do Putinova područí. V roce 2001 založil organizaci Otevřené Rusko, která se zasazuje o demokracii a lidská práva. (Foto: Wikimedia)

Přední politický odpůrce Vladimira Putina varoval, že válka mezi NATO a Ruskem je nevyhnutelná.

Exilový opozičník Michail Chodorkovskij prohlásil, že k zastavení ruského autokrata bude zapotřebí třetí světové války.

Chodorkovskij, který býval nejbohatším mužem Ruska, vysvětlil: „Země NATO a západní Evropa budou muset skutečně bojovat.“

Toto děsivé varování přišlo v době, kdy ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ve středečním projevu v Londýně vyzval vládu Spojeného království, aby poskytla letectvo.

Chodorkovskij, který byl před útěkem do Británie deset let vězněn Putinem, řekl v rozhovoru pro Khodorkovsky Live, že „první rok války byl jen zkušební“ a že „vše začíná právě teď“.

Varoval, že Putin může udržet stabilitu pouze „v podmínkách pokračování války“.

Chodorkovskij byl nejbohatším mužem Ruska s odhadovaným majetkem 15 miliard dolarů, než se dostal do Putinova područí.

Po rozpadu SSSR získal několik ropných polí, protože veškerý státní majetek byl privatizován.

Na Zelenského poslední projev rychle zareagovalo ruské velvyslanectví v Londýně, které vydalo prohlášení varující britskou vládu, že rozhodnutí o poskytnutí bojových letounů bude mít „na svědomí Londýn“ kvůli „krveprolití, dalšímu kolu eskalace a následným vojenským a politickým důsledkům pro evropský kontinent a celou zeměkouli“.

Velká Británie se zatím k poskytnutí stíhaček Ukrajině nezavázala, ale ve středu premiér Riši Sunak trval na tom, že při jednání se Zelenským „nic není mimo mísu“.

Během společné tiskové konference s ukrajinským prezidentem Sunak uvedl, že vyslání bojových letounů bylo „součástí rozhovoru“ mezi touto dvojicí.

Dříve během dne Zelenskij předal předsedovi Dolní sněmovny helmu ukrajinského letectva s nápisem pilot: „Máme svobodu. Dejte nám křídla, abychom ji chránili.“

Řekl to peerům a poslancům ve Westminster Hall: „Obracím se na vás a na celý svět s jednoduchými, a přesto nejdůležitějšími slovy: bojové letouny pro Ukrajinu, křídla pro svobodu.“

Zdroj: mirror.co.uk