Většina úderů pomocí moderních raketových systémů poskytovaných USA se opírá o informace o cílech z USA a od dalších spojenců, uvedl 9. února deník Washington Post. (Foto: Flickr)

V článku tři vysocí ukrajinští představitelé a jeden vysoký americký úředník potvrdili zveřejnění informace o tom, že se Ukrajina při naprosté většině úderů spoléhá na „souřadnice poskytnuté nebo potvrzené Spojenými státy a jejich spojenci“. Toto spoléhání má dopad na ukrajinské používání systémů HIMARS a vícenásobného raketového systému M270.

Podle vysokého ukrajinského představitele ukrajinské síly „téměř nikdy neodpalují tyto moderní zbraně bez konkrétních souřadnic poskytnutých americkým vojenským personálem“. Vysoký americký úředník uvedl, že tato strategie „slouží k zajištění přesnosti a zachování omezených zásob munice pro maximální účinnost“.

Tato zpráva přichází po oznámení nového balíčku bezpečnostní pomoci ze strany USA z 3. února, který zahrnuje rakety dlouhého doletu GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb) pro USA poskytované vícenásobné raketomety HIMARS a protitankové zbraně Javelin.

Zdroj: kyivindependent.com