Kyjev – Spojenci a partnerské země NATO dodaly Ukrajině více než 98 % bojových vozidel, která jí byla slíbena během ruské invaze a války, uvedl ve čtvrtek šéf vojenské aliance, čímž Kyjev získal větší úder v době, kdy zvažuje zahájení protiofenzívy. (Foto: Twitter / ilustrační)

Spolu s více než 1 550 obrněnými vozidly, 230 tanky a dalším vybavením poslali spojenci Ukrajině „obrovské množství munice“ a také vycvičili a vybavili více než devět nových ukrajinských brigád, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Odhaduje se, že tyto nové brigády tvoří více než 30 000 vojáků. Některé partnerské země NATO, například Švédsko a Austrálie, poskytly také obrněná vozidla.

„Ukrajina tak bude mít silnou pozici, aby mohla pokračovat v dobývání okupovaného území,“ řekl Stoltenberg novinářům v Bruselu.

Jeho komentáře přišly den poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem vedli „dlouhý a smysluplný“ telefonický rozhovor v rámci jejich prvního známého kontaktu od ruské invaze v plném rozsahu před více než rokem.

Ačkoli Zelenskyj uvedl, že ho středeční hovor povzbudil, a západní představitelé Siův krok uvítali, nezdá se, že by to zlepšilo mírové vyhlídky.

Zdroj: apnews.com