Ruské síly v tuto chvíli plně ovládly východní část ukrajinského města Bachmut, protože se zdá, že jedna z nejkrvavějších bitev rok trvající války se blíží ke konci. (Foto: Twitter)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg mezitím připustil, že Bachmut může v „nadcházejících dnech“ připadnout ruským silám v souvislosti se zprávami o rychlých ziscích, v jejichž čele stojí ruská žoldnéřská jednotka Wagner Group. „Nemůžeme vyloučit, že Bakhmut nakonec v příštích dnech padne,“ řekl Stoltenberg na tiskovém brífinku ve Stockholmu.

Stoltenberg popsal, že jeho dobytí ruskou armádou nebude „nutně odrážet žádný bod obratu ve válce“.

Deník Kyiv Independent nedávno vedl rozhovory s vojáky na frontě a vydal překvapivě přímočaré hodnocení (vzhledem k tomu, že jde zjevně o zpravodajský zdroj na ukrajinské straně), že ukrajinští vojáci jsou z velké části „nepřipravené, špatně vycvičené prapory, které jsou vrženy do frontového mlýnku na maso, aby přežily, jak nejlépe dovedou, s malou podporou obrněných vozidel, minometů, dělostřelectva, bezpilotních letounů a taktických informací“.

Zdá se, že Rusko využívá svého rozmachu v Doněcké oblasti a podle mnoha údajů vypálilo pravděpodobně největší palbu raket v tomto roce. Informuje o tom ve čtvrtek deník Wall Street Journal:

Rusko přes noc vypálilo desítky raket na Kyjev a další regiony na Ukrajině a zasáhlo civilní infrastrukturu a obranný průmysl země v jedné z největších palby v tomto roce, kdy jeho síly pokračovaly v dobývání dalších území na východě země.

Generál Valerij Zálužný, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil, uvedl, že Rusko vypálilo 81 raket různých druhů ze vzduchu, země i moře, navíc osm útočných dronů íránské výroby. Čtyři z těchto dronů a 34 řízených střel byly zachyceny, uvedl generál Zalužnyj.

A podle poznámky prostřednictvím Goldman Sachs komentující útok, který zahrnoval nejméně deset regionů, „Rusko zahájilo velkou vlnu raketových úderů po celé Ukrajině, ačkoli šéfové amerických zpravodajských služeb uvedli, že Rusko pravděpodobně snížilo své ambice na Ukrajině na to, aby se udrželo na obsazeném území.“

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtečním prohlášení označilo tuto novou rozsáhlou raketovou palbu za odvetný úder za přeshraniční sabotáže a teroristické útoky, k nimž došlo počátkem tohoto měsíce v příhraniční oblasti Brjanska.

Rakety zasáhly až západní Lvovskou oblast, což je ve válce rarita, která údajně vedla k prvním úmrtím civilistů v této oblasti po dlouhé době.

„V reakci na teroristické akce organizované kyjevským režimem 2. března v Brjanské oblasti zasadily ozbrojené síly Ruska masivní odvetný úder,“ uvedlo ministerstvo obrany. Potvrdilo také, že při útoku použilo jednu nebo více hypersonických raket:

„Vysoce přesné letecké, námořní a pozemní zbraně dlouhého doletu, včetně hypersonického raketového systému Kinžal, zasáhly klíčové prvky ukrajinské vojenské infrastruktury, podniky vojensko-průmyslového komplexu i energetická zařízení, která je podporují,“ uvedlo ministerstvo. „Všechny přidělené cíle byly zasaženy.“

„Nepřítel vypálil 81 raket ve snaze opět zastrašit Ukrajince a vrátil se ke své mizerné taktice,“ uvedl později ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinská armáda tvrdí, že sestřelila přibližně polovinu přilétajících raket.

A kyjevský starosta Vitalij Kličko uvedl, že v důsledku ruských raket zůstává 40 % obyvatel hlavního města bez vytápění. Druhé největší město v zemi, Charkov, je nyní bez elektřiny, vody a topení.

Zdroj: kyivindependent.com