Bývalý americký prezident pohrozil okamžitým ukončením pomoci Ukrajině, pokud se znovu nastěhuje do Bílého domu. Část Republikánské strany chce jeho nominaci zabránit. (Foto: CPAC / Twitter)

Oxon Hill, Maryland Exprezident zavírá oči a užívá si jásotu svých obdivovatelů. Donald Trump prochází jména svých nejvěrnějších přátel: V první řadě je Jair Bolsonaro, který po prohraných brazilských prezidentských volbách našel útočiště v USA.

Bolsonaro je „velmi, velmi populární“, nadchne se Trump, Brazilec vstane a ukloní se. Oba politici jsou dlouholetými důvěrníky – a oba si stále nepřipouštějí svou volební porážku. „Vezměte mě zpátky do Bílého domu,“ křičí Trump za potlesku, „já jsem vaše odplata.“

V sobotu večer pronesl Trump závěrečný projev na konferenci CPAC (Conservative Political Action Conference), největším pravicově konzervativním shromáždění v USA. Obsahově připomínal jeho vystoupení z roku 2016, kdy s ním republikáni zvítězili jako se svým kandidátem proti Hillary Clintonové. V roce 2020 Trump prohrál s Joe Bidenem. Nyní si chce potřetí za sebou zajistit stranickou nominaci.

Trump se v jednu chvíli věnoval také Německu. „Varoval jsem svět před Nord Streamem 2,“ řekl o německo-ruském plynovodu, který byl odstaven po vypuknutí války na Ukrajině.

Trump pohrozil „okamžitým ukončením“ pomoci Ukrajině, pokud se znovu stane prezidentem, a slíbil, že peníze použije na „dokončení stavby“ své uprchlické zdi.

V poslední době Trump ztrácel podporu mezi velkými dárci a v průzkumech veřejného mínění. Je také vyšetřován kvůli několika obviněním, včetně podněcování k výtržnostem, když 6. ledna 2021 vtrhl do Kapitolu. V posledních kongresových volbách si jím podporovaní kandidáti vedli v řadách špatně. A přesto značná část republikánské základny Trumpa nadále podporuje.

Na CPAC jásali, když se odvolával na „boj za záchranu naší země“, „kterou ničí feťáci, marxisté, zločinci, uprchlíci a socialisté“. Jásali, když řekl: „Budou se mě snažit zastavit, budou se vás snažit umlčet, ale nepodaří se jim to“. A oslavovali jeho izolacionistický kurz. „Už nikdy nebudeme pumpovat neomezené peníze do nekonečných válek,“ slíbil Trump. „Jsem jediný kandidát, který to může zaručit: zabráním třetí světové válce.

Zdroj: handelsblatt.com