Testy stíhacích letounů F-35 Lightning II, o kterých nedávno Pentagon informoval, svědčí o tom, že USA si nejsou jisty technologií stealth, která má letouny ochránit před ruskými protiletadlovými komplexy S-300, uvádí EurAsian Times.

„Ta skutečnost, že se Američané pokusili udělat letadlo nezpozorovatelným, neznamená, že opravdu je nezpozorovatelné. Není náhodou, že Pentagon nedávno nečekaně informoval o nutnosti dalších testů F-35. Jasně to svědčí o tom, že samotné USA nevěří F-35 proti ruským systémům protivzdušné obrany S-300," uvádí indický list.

EurAsian Times podotýká, že F-35 Lightning II byl vytvářen s možností boje proti S-300, ke kterému USA měly přístup. List uvádí, že poté, co Írán začal s Ruskem jednat o nákupu S-300, Izrael zaplatil velké peníze Řecku, aby získal přístup k řeckým protivzdušným raketovým systémům ruské výroby. EurAsian Times také podotýká, že jednotlivé části S-300 USA získávaly i přes Bělorusko.

Podle listu ruské systémy, které byly vyráběny v roce 1978 a k nimž USA získaly přístup, představují počáteční varianty S-300. „Rozdíly mezi moderními technologiemi a těmi, které byly k dispozici v roce 1978, jsou obrovské," předpokládá EurAsian Times.

Při komentáři ruských dodávek S-300 do Sýrie list uzavírá, že protiletadlové raketové systémy citelně posílí syrskou protivzdušnou obranu, ale pouze v jednom regionu, protože bylo informováno o dodávce pouze čtyř komplexů. „Izraelské letectvo je dostatečně velké a dobře vybavené, aby překonalo takovou obranu. Ale riziko ztrát bude v tomto případě mnohem vyšší," uvádí EurAsian Times.

V říjnu izraelský ministr regionální spolupráce Cachi Hanegbi poznamenal, že možnosti S-300 už dávno Izrael bere v potaz při strategickém plánování. Stejný měsíc generální ředitel hlavní systémové a vývojové kanceláře koncernu Almaz-Antey Igor Ašurbejli oznámil, že USA ukradly část technologií S-300.

Izrael má od USA celkově získat 50 stíhacích letounů F-35A Lightning II. Dnes tento stát vlastní pouze osm takových letounů.

Systém S-300PM, který byl dodán do Sýrie, je založen na komplexu S-300PS. Rusko S-300PM přijalo do výzbroje v roce 1993. Modernizovaný komplex dokáže likvidovat letadla a rakety s plochou dráhou letu na vzdálenost 200 km.

Zdroj:  eurasiantimes.com