Minuý rok Izrael oficiálně přestal přidávat fluorid do své pitné vody. Toto rozhodnutí „bylo pochváleno různými skupinami bojujícími za práva, ale kritizováno mnoha lékaři a zubními lékaři jako vážná chyba“, jak uvedl deník Times of Israel. (Foto: Flickr)

Tato bezbarvá chemikálie bez chuti se do vody přidává za účelem snížení kazivosti zubů, ale kritici tvrdí, že se to rovná hromadné medikaci a nutí lidi tuto látku konzumovat, ať chtějí, nebo ne.

Ze zákona se fluorid přidává do veřejných zdrojů pitné vody ve velkých izraelských městech od 70. let 20. století a až do tohoto týdne bylo fluorizováno asi 70 % země. (Pro srovnání: 67 procent Američanů dostává fluorizovanou vodu z kohoutku.)

Ministryně zdravotnictví Yael Germanová loni oznámila, že plánuje tuto praxi ukončit, ale čelila vlně odporu. Neodradilo ji to, a tak začátkem tohoto měsíce uvedla, že se přesto rozhodla s účinností od 26. srpna proces ukončit a nepovolit ani nepovinnou fluoridaci v obcích, které ji podporují.

Fluoridace vody se sice nepraktikuje ve většině Evropy ani ve většině zemí světa, ale rozšířila se ve Spojených státech, Kanadě, Irsku, na Novém Zélandu, v Austrálii a v několika dalších zemích. Tam, kde je praktikována, zůstává sporná, zejména mimo Spojené státy; nedávno však bylo proti fluoridaci hlasováno v Portlandu ve státě Ore a ve Wichitě ve státě Kan a kontroverze se rozhořely ve velkých městech, jako je Milwaukee a Cincinnati.

Zdroj: newsweek.com