Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy odmítl ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského poté, co ho osobně pozval na návštěvu Ukrajiny, aby se seznámil se situací z první ruky.

Stalo se tak i proto, že podpora GOP Kyjevu je v poslední době obecně vnímána jako slábnoucí nadšení.

„Pan McCarthy, musí sem přijet, aby viděl, jak pracujeme, co se tady děje….. A potom si udělat své domněnky,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru pro CNN, který byl odvysílán ve středu.

Pokračoval: „Pane McCarthy, musí se sem přijet podívat, jak pracujeme, co se tu děje, co nám způsobila válka, kteří lidé teď bojují, kdo teď bojuje. A potom si udělejte své domněnky“, což jsou slova, která poskytl Wolfu Blitzerovi. „Myslím, že předseda McCarthy, nikdy nenavštívil Kyjev nebo Ukrajinu, a myslím, že by mu to pomohlo v jeho pozici,“ zdůraznil Zelenskyj.

Předseda GOP však stejnému médiu řekl, že nepotřebuje cestovat na Ukrajinu, aby získal informace: „Budu pokračovat v informování a dalších informacích, ale nemusím kvůli tomu jezdit na Ukrajinu nebo do Kyjeva.“

Větší skepse vůči Bidenově politice pomoci Ukrajině se objevuje mezi republikánskými členy Kongresu, což podle průzkumů odráží i jejich základnu, přičemž McCarthy se postavil proti „bianko šekům“ na vyzbrojování a pomoc Ukrajině.

McCarthyho odmítnutí pozvání ukrajinského prezidenta zahrnovalo důrazné zopakování jeho postoje k bezprecedentní zahraniční pomoci:

„Řekněme si jasně, co jsem řekl: žádné bianko šeky, ano? Takže z tohoto pohledu nemusím jezdit na Ukrajinu, abych pochopil, kde je či není bianko šek,“ řekl McCarthy CNN.

„Budu nadále dostávat své informace a další, ale nemusím jezdit na Ukrajinu nebo do Kyjeva, abych to viděl. A můj názor vždycky byl, že nebudu poskytovat bianko šek na nic.“

Jak dále poznamenává agentura Reuters, „pozvání přišlo v době, kdy se Spojené státy potýkají s rozpočtovým deficitem a vyhlídkou, že v příštích měsících možná narazí na svůj dluhový limit“. A dodává: „Demokratický americký prezident Joe Biden má ve čtvrtek představit svůj návrh rozpočtu.“

Zdroj: cnn.com