Izraelské obranné síly (IDF) tvrdí, že při svém postupu hlouběji do Gazy zabily desítky bojovníků Hamásu, mezi nimiž jsou i velitelé, a v pondělí byly na předměstí města Gazy spatřeny tanky, které zablokovaly klíčovou silnici spojující severní a jižní polovinu pásma.

Hamás rovněž oznámil, že vede „těžké boje… s invazními okupačními silami“ poté, co IDF potvrdily, že do pásma vtrhly další izraelské jednotky. Zdá se, že bojující strany se v některých lokalitách zapojily do bojů od budovy k budově a od dveří ke dveřím v husté městské zóně.

„Přes noc vojáci zlikvidovali desítky teroristů, kteří se zabarikádovali v budovách a snažili se zaútočit na jednotky, které se pohybovaly jejich směrem,“ uvedl mluvčí IDF kontradmirál Daniel Hagari. „Provádíme rozšířenou pozemní operaci do Pásma Gazy… síly se přesouvají směrem k teroristům, teroristé se zabarikádovali v zázemí a my na ně útočíme ze vzduchu.“

Izrael signalizuje svůj záměr obklíčit město Gaza tankovými a pozemními jednotkami – což je vzhledem k jeho rozloze 18 čtverečních kilometrů s předkonfliktním počtem obyvatel přes 650 000 značný problém. Celkově žije v severní polovině pásma asi 1,1 milionu lidí.

Podle nedávných zpráv se odhaduje, že stovky tisíc Palestinců se vzepřely izraelskému příkazu k útěku na jih. Do soboty využily IDF otevřených prostor, jako je pláž, aby umožnily tankovým jednotkám rychle se ponořit dva kilometry hluboko do Pásma.

IDF zveřejňovaly krátké záběry jednotek operujících v Gaze:

Obyvatelé Gazy sdělili Al-Džazíře, že dostávají do svých obydlí nouzové telefonáty (poté, co byly o víkendu opět zapnuty komunikace) s následujícími zprávami: „Tady izraelská armáda, říkáme vám, abyste se evakuovali na jih, protože v nadcházejících hodinách bude v oblasti, kde se nacházíte, velmi nebezpečno.“

V tuto chvíli uprostřed válečné mlhy i touhy každé z přítomných stran, že má na bojišti převahu, se neočekává, že by byly zveřejněny počty vojenských obětí, ale izraelská média citovala řadu prohlášení IDF a sestavila následující přehledy:

  • V jednom případě pozemní jednotky nařídily letectvu, aby provedlo bezpilotní útok na základnu Hamásu, při kterém bylo podle IDF zabito více než 20 teroristů.
  • Při dalším incidentu IDF uvedly, že stíhací letoun zasáhl odpalovací stanoviště protitankových řízených střel a několik operativců Hamásu, které pozemní jednotky identifikovaly poblíž univerzity Al-Azhar ve městě Gaza.
  • Později v pondělí IDF uvedly, že vojáci narazili na několik buněk Hamásu, které se na ně v ranních hodinách pokusily zaútočit. Pozemní síly navedly bojové vrtulníky a bezpilotní letouny letectva, aby na teroristické buňky zaútočily a zabily jejich členy.
  • Síly rovněž zničily pozice pro odpalování protitankových řízených střel a raket, jakož i další infrastrukturu patřící Hamásu, uvedly IDF.

Pokud jde o to, že izraelské síly údajně získaly kontrolu nad klíčovou silnicí vedoucí severojižním směrem, agentura AFP rovněž citovala očité svědky, kteří tvrdí, že „odřízli silnici Salah al-Din a střílejí na každé vozidlo, které se po ní pokusí projet“.

Palestinský fotoreportér Youssef Al Saifi na níže uvedeném videu vykřikuje, že „střílejí na celou rodinu“:

Hamas navíc tvrdí, že zastavil postup IDF hlouběji do města Gazy:

Salama Maarouf, vedoucí vládní kanceláře Hamásu v Gaze, později v pondělí uvedl, že izraelské tanky se stáhly z předměstí města Gazy.

„Uvnitř obytných čtvrtí v pásmu Gazy nedochází k absolutně žádnému pozemnímu postupu. To, co se stalo na ulici Salah al-Din, byl vpád několika tanků okupační armády a buldozeru,“ uvedl Maarouf ve svém prohlášení.

Představitel Hamásu poté ujistil: „Tato vozidla se zaměřila na dvě civilní auta na ulici Salah al-Din a buldozerovala ulici, než je odpor donutil ustoupit. V současné době nejsou na silnici Salah al-Din přítomna žádná vozidla okupační armády a pohyb občanů se na silnici vrátil do normálu.“

Nyní, kdy počet obětí v Gaze výrazně překročil 8 000 – z toho odhadem polovinu tvoří ženy a děti – čelí Izrael rostoucímu mezinárodnímu tlaku a odsouzení, včetně některých evropských zemí, jak jsme podrobně informovali v neděli. Prohlášení premiéra Netanjahua a jeho nejvyšších představitelů, kteří v podstatě vyhlásili nad hustě obydlenou zemí kampaň spálené země, vyvolala v některých koutech Evropy výtky, ale v amerických mainstreamových médiích se o nich píše jen málo…

Mezitím náčelník generálního štábu izraelské armády, generálporučík Herzi Halevi, definoval misi následovně: „IDF se nyní soustředí na jedinou věc – vítězství a likvidaci Hamásu.“ Otázka osudu milionů palestinských civilistů na Západním břehu Jordánu a v Gaze však visí na vlásku, přičemž palestinští představitelé a jejich příznivci vyjadřují znepokojení nad Netanjahuovou zmínkou „poraz Amáleka“.

Izrael usiluje o odvetu za teroristické nálety Hamásu na jižní Izrael ze 7. října, při nichž zahynulo více než 1400 Izraelců a cizinců a v jejichž důsledku je kdesi v pásmu stále drženo v zajetí nejméně 220 rukojmích. Objevily se však další tragické zprávy týkající se jedné ženy, která byla unesena z hudebního festivalu Nova a která byla viděna polonahá na korbě pick-upu, pravděpodobně mrtvá nebo alespoň těžce zraněná:

Šani Louková, izraelská Němka, kterou ozbrojenci Hamásu unesli během útoku 7. října a odvezli do Gazy, byla nalezena mrtvá, uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí.

„Se zdrcením sdílíme zprávu, že tělo 23leté německo-izraelské Shani (Louk) bylo nalezeno a identifikováno,“ uvedlo ministerstvo v pondělí na X, dříve Twitteru.

Snímky, včetně grafického videa, na kterém se zdálo, že její bezvládné tělo leží pod několika usmívajícími se bojovníky Hamásu na korbě pick-upu, byly mezi prvními, které se 7. října rozšířily po internetu – a podtrhují naprostou brutalitu a nemilosrdnost teroristického nájezdu Hamásu.

Zdroj: zerohedge.com