Jako americký občan jsem značně zvyklý na skutečnost, že Washingtonu na běžných občanech vůbec nezáleží. Systém zdravotní péče ponechává každoročně desetitisíce lidí umřít bez základního přístupu k zdravotní péči, jsou tam statisíce lidí zažívající bezdomovectví (a miliony dalších se bude potýkat s podobnou situací už velice brzy) a ač by řešení těchto problémů bylo podle některých politiků zjevně příliš drahé, tak se utrácí biliony za nekonečné války. (Foto: Pixabay)

Pokud to dosud nebylo zjevné, tak letošní rok byl naprostým testamentem o faktu, že pro politiky jsou životy běžných Američanů bezcenné. Díky nekontrolované epidemii COVID-19 umřelo přes 300 000 Američanů, tj. v situaci, které by bylo možné se snadno vyhnout, kdyby byla pořádná politická vůle.

Nová zpráva Politicko, která vyšla tento týden, konečně do této činnosti vkládá i nějaká vyjádření. Nedávné emaily získané tímto mediálním kanálem od Paula Alexandra bývalého vědeckého poradce Donalda Trumpa nade vší pochybnosti dokazuje, že těm našim údajným vůdcům na našich životech vůbec nezáleží.

„Neexistuje jiná cesta, potřebujeme zařídit kolektivní imunitu a k tomu dojde jedině, když necháme skupiny bez vysoké rizikovosti, aby se tomuto viru vystavovaly. TEČKA,“ píše Alexander svému šéfovi, náměstkovi ministra zdravotnictví pro záležitosti veřejnosti Michaelu Caputovi a šesti dalším vedoucím činitelům v emailu z 4. července.

„U kojenců, dětí, dorostenců, mládeže, mladých dospělých a těch ve středním věku bez zdravotního postižení atd. je nulové až nepatrné riziko, takže jich použijeme, aby se vyvinula kolektivní …, chceme je infikovat,“ dodal Alexander.

Americký prezident Donald Trump mluví na summitu Operace očkování warpovou rychlostí ve Washingtonu, D.C. 8. prosince 2020. /Getty

A ten email, který mě rozzuřil nejvíc: „Sečteno a podtrženo, jestli je to teď infekčnější, tak koho by takový problém zajímal?“

„Jestli to způsobí více případů u mladých, tak k tomu říkám, koho to zajímá…, pokud děláme rozumná rozhodnutí a ochráníme seniory a pečovatelské domovy, tak musíme pokračovat v životě… koho by zajímalo, když budeme testovat další a další, abychom dostali více pozitivních testů,“ napsal Alexander v emailu z 3. července třem činitelům, co mají na ministerstvu zdravotnictví na starosti komunikaci.

Alexander byl podle Politico člověk kvůli svému postoji vybraný Trumpem a pověřený vedením komunikace ministerstva zdravotnictví. Alexadrova doporučení, řekli určití činitelé Politico, podporoval Bílý dům. To znamená, že tato slova by mohla vyjít přímo z Trupovy nevymáchané huby.

Kolektivní imunitu Bílý dům nikdy veřejně neschválil, ale určitě to někteří činitelé měli na mysli. Republikánší činitelé po celé zemi už od začátku říkali, že by byli ochotni obětovat jejich životy kvůli ekonomice a jasně to byla myšlenka, která byla popularizována.

Republikánská strana tlačí ohledně koronaviru na korporátní odpovědnost za ochranu, což je přesně pokus přimět lidi, aby obětovali své životy a blahobyt pro ekonomiku, ať už chtějí, nebo ne.

Pravdou je, že ne celá federální vláda je úplně na palubě té vědecky vyvrácené a nemorální strategie kolektivní imunity, protože tam jsou i rozumní, nikoliv politicky jmenovaní zaměstnanci. Ale skutečnost, že vrcholní činitelé, zvláště ti politicky jmenovaní na to tlačí, zjevně může za hazardní reakci federální vlády na pandemii.

Už určitě víme, že Trump o tom, jak se COVID-19 smrtonosný, lhal, jelikož říká, že nechtěl vyvolat paniku – ale za tím bylo jasně více než jen tohle. Vzpomeňte si, že v dubnu, tj. zhruba v době, kdy Trump Paula Alexandra jmenoval a kdy začalo opětovné otvírání, zablokoval Bílý dům plán Americké poštovní služby rozeslat všem Američanům roušku.

S tím, jak jsou Alexandrovy emaily na světle, máme tu letos vzácnou situaci, kdy jsou slova a skutky opravdu perfektně v souladu a popírat to, že vrcholným činitelům administrativy doslova na životech běžných Američanů nezáleží, je zoufalý sebeklam.

Je ironií, že na podporu opětovného otevření a dokonce i kolektivní imunity byl přednesen bizarní argument hlásící se k určitému humanismu. Podle toho argumentu je to porušení osobních „svobod,“ když se během největšího nouzového stavu veřejného zdravotnictví za století omezí aktivity. Ač jsem si jist, že tito lidé si i tak najdou způsob, jak se duševně pokřivit, tak bych je rád požádal, aby si přečetli emaily Paula Alexandera a zkusili v tom nalézt jediné zrnko humanismu nebo drobek rozumu.

Nedělejte si žádné iluze, kolektivní imunita ve světě, kde se udržení zdraví a blahobytu považuje za rozumnou věc, nemá absolutně žádný smysl. Jen z mé vlastní zkušenosti několik mladých členů mé rodiny zalehlo s COVID-19 a vážně se bojí, že se možná nikdy nevrátí ke svému normálnímu zdraví.

Jak už jsem psal, moje matka, respirační terapeutka v USA mi říkala o lidech mladších než já, kteří přišli k ní na intenzivní péči a skončili na ventilátoru.

Je nesmírně dobře zadokumentované, že COVID-19 není jen choroba starých nebo nemocných. Zároveň není dobře zadokumentované, jaké jsou dlouhodobé účinky COVID-19. Obě tyto věci, když je dáme dohromady, jsou důvodem, proč by nám opravdu mělo záležet na tom, jestli je více případů, bez ohledu na demografii pacientů.

Bradley Blankenship