Američtí vědci a odborníci v rozhovoru pro portál Space.com promluvili o pokračující militarizaci vesmíru a vyslovili předpoklad, že může přerůst v rozsáhlý konflikt mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy. (Foto: Youtube)

Podle názoru pracovníka Univerzity Severní Karolíny Marka Gubruda dochází už nyní k nějaké obdobě války ve vesmíru. Jde o případy potlačení družicového spojení, laserového oslepení družic pro fotografování a také sondování systémů s ohledem na jejich možné crackování.

Podobné zasahování může vést k eskalaci napětí, protože se praktikuje stále častěji, a strany i nadále zdokonalují své návyky, soudí Gubrud.

„Nebezpečí prudké eskalace vážně ohrožuje jadernou stabilitu, protože soupeřícími velmocemi budou skoro jistě USA, Rusko a Čína,“ podotkl vědec.

Jediná dobrá zpráva podle jeho názoru je, že ke konfliktu zatím nedošlo. Vyslovil předpoklad, že si strany v dostatečné míře uvědomují, jak je to nebezpečné.

Jak podotkla profesorka Vojensko-námořní školy v Newportu Joan Johnsonová-Freeseová, „určité kruhy“ v USA prosazují myšlenku, že země nesmí zaostávat v otázce vesmírných zbraní. Podle jejích slov je další rozvoj plánů vedení války ve vesmíru nevyhnutelný.

„Myslím si, že bez pomoci vesmírné diplomacie existuje zjevné nebezpečí, že se proroctví o válce splní,“ podotkla Johnsonová-Freeseová a vyzvala administrativu Joea Bidena, aby této otázce věnovala pozornost.

Mezitím profesorka Wendy Whitman Cobbová ze Školy pro perspektivní výzkumy v letectví a kosmonautice Letectva USA nevěří v nevyhnutelnosti války. Podle jejích slov již od 60. let analytici neustále tvrdí, že srážky ve vesmíru jsou „přede dveřmi“.

„Aby byla vyřazena z provozu družice, jejímž prostřednictvím se uskutečňují finanční transakce a klíčové komunikace, stačí jeden fragment vesmírného smetí. Porucha družice může mít těžké hospodářské následky pro více zemí,“ zdůraznila odbornice. Světové velmoci si uvědomují nebezpečí eskalace ve vesmíru, řekla v závěru.

Zdroj: snews.com, space.com