Zprávy o ohnivé kouli ve Wellingtonu na Novém Zélandu, která otřásá domy a hlasitě vybuchuje, čtvrtek 07. července 2022 (viz video níže). (Foto: Twitter)

Desítky lidí zveřejnily na sociálních sítích zprávy o tom, že viděli velký objekt „podobný meteoru“ padající z oblohy v okolí dolní části Severního ostrova.

Newshub obdržel desítky zpráv týkajících se neznámého padajícího objektu, který byl nahlášen ve čtvrtek krátce po 14. hodině místního času.

Meteorolog společnosti MetService Alwyn Bakker uvedl, že byli také kontaktováni ohledně incidentu, ale zatím nenašli snímek ve svých systémech.

Rebecca Vergunstová vcházela do dveří svého domu v Cartertonu, když si koutkem oka něčeho všimla.

Vergunstová, místostarostka obce, uvedla, že na obloze viděla „obrovský oranžový pruh“, po kterém následovala „modravá kouřová stopa“. „Slyšel jsem také jakýsi praskavý zvuk.“

Vešla dovnitř a seděla na pohovce, když uslyšela „velkou ránu“ a cítila, jak se dům trochu otřásl, a domnívala se, že to způsobil padající objekt, který považovala za padající hvězdu.

Curtis Powell uvedl, že jel do práce v Shannonu, když uviděl, jak přímo před ním padá mohutný blesk.

„Pak jsem si uvědomil, že mám natočenou autokameru, a video jsem uložil. [Bylo to úžasné. Rozhodně se jedná o jedinečnou podívanou.“

Anthony Olsen jel na čtyřkolce v Longburnu jižně od Palmerston North, když kolem 14:15 spatřil „jasně oranžovou čáru“, která se táhla po obloze.

Řekl, že se zdálo, že na jeho konci vylétávají „malé jiskry“.

Asi 10 sekund se pohyboval po obloze, než „zhasl“ a zanechal za sebou velkou kouřovou stopu.

Podívejte se na pád ohnivé koule ve Wellingtonu na Novém Zélandu:

Astronom a ředitel Otagského muzea Dr. Ian Griffin uvedl, že na základě zpráv, které slyšel, se domnívá, že objekt proletěl zemskou atmosférou, což by mohlo vysvětlit velké exploze, které byly slyšet.

Nevěřil, že by šlo o vracející se družici, protože ty mají tendenci při pádu shořet a lidé si jejich pohybu obvykle všímají.

Griffin si myslel, že to nejspíš byla něco jako ohnivá koule, velký meteorit, který se řítil dolů.

Podle Steelové byl pravděpodobně velký jako ragbyový míč a padal rychlostí asi 30 kilometrů za sekundu. Většina ostatních meteoroidů měla velikost kuličky nebo hroznového vína a většina z nich se při vstupu do zemské atmosféry vypařila.

Zdroj: alertamundialinfo.com