Pozorovatelé na Novém Zélandu spatřili na noční obloze podivné spirálové světlo a mnozí z nich se na sociálních sítích rozhodli diskutovat o záhadné světelné show. (Foto: Facebook)

Podle deníku New Zealand Herald se spirála vytvořila nad Jižním ostrovem v neděli kolem půl osmé večer místního času a viděli ji lidé v Queenstownu a Motuece. Očití svědci tvrdí, že spirála nebyla nehybná, spíše se snášela na sever.

Alasdair Burns, průvodce hvězdáři a fotograf společnosti Twinkle Dark Sky Tours na Stewartově ostrově, řekl listu Guardian: „Vypadalo to jako obrovská spirální galaxie, která jen tak visela na obloze a pomalu se vzdalovala.“

„Vypadalo to jako planeta nebo hvězda,“ řekl místní obyvatel Augustine Matthews webu Stuff. „Byla to jen bílá tečka s malou spirálou. Během deseti minut to přeletělo polovinu oblohy a spirála se třikrát zvětšila. Neblikala ani nemrkala a pohybovala se poměrně rychle.“

Mnoho lidí na sociálních sítích spekulovalo, že skutečná příčina spirály by mohla být mimozemské povahy.

Jeden z komentátorů vtipkoval, že jde o „předzvěst z naší orbitální černé díry“, a další uvedl, že jde o „opět mimozemšťany“.

Podle Richarda Easthera, profesora fyziky z Aucklandské univerzity, byla spirála způsobena tím, že výfukový plyn rakety byl osvětlen Sluncem.

„Když je pohonná hmota vyvržena ven, vzniká v podstatě voda a oxid uhličitý, které na krátkou dobu vytvoří ve vesmíru oblak, který je osvětlen sluncem,“ řekl Easther deníku Guardian.

„Geometrie oběžné dráhy družice a také způsob, jakým se nacházíme vůči Slunci – tato kombinace věcí byla přesně taková, aby vytvořila tyto naprosto bláznivě vypadající mraky, které byly viditelné z Jižního ostrova.“

Zdroj: newsweek.com