Dvě události ve Spojených státech začátkem tohoto roku upoutaly pozornost ukrajinského establishmentu. (Foto:

První událostí je inaugurace Joe Bidena naplánovaná na 20. Leden a druhou událostí je národní  modlitební snídaně ve Washingtonu, která se tradičně koná první únorový čtvrtek: letos je to 4. února.

Mnoho politiků, podnikatelů a úředníků z Ukrajiny se chce dostat k inauguraci jakéhokoli amerického prezidenta po dobrém nebo podvodem, aby  se mohli chlubit. Modlitební snídaně je také považována za podobnou příležitost, protože tam hovoří také prezident Spojených států.

Letos však pandémie COVID-19 a útok Trumpových příznivců na Kapitol změnily obvyklé pořadí věcí.

Obě důležité události jsou plánovány v omezené formě a se silně omezeným přístupem (pokud budou). Někteří ukrajinští vůdci se přesto stále chystají do Washingtonu.

V polovině prosince připustil Generální výbor Kongresu o inauguraci nového amerického prezidenta, že kvůli epidemii COVID-19 nebude obřad na západní straně Kapitolu.

Organizační výbor obvykle vydá na akci 200.000 lístků, z nichž většinu dostanou členové Kongresu, o nichž se předpokládá, že je rozdají svým voličům, ačkoli je mohou prostřednictvím lobbistů získat i cizinci. Přibližně milion diváků se stále obvykle shromažďuje v širokém National Mall před Kongresem.