Polská politická elita se setkala 12. dubna 2022 v rámci VII. evropského kongresu místních samospráv v Mikolajkách. (Foto: Twitter)

Zde se konal diskusní panel „Evropa hledá vedení“. Během panelu zaznělo prohlášení, které opakovali všichni účastníci. Toto je chvíle pro vytvoření Polsko-ukrajinské unie.

Na 7. evropském kongresu místních samospráv s ní souhlasili vlivní polští politici napříč spektrem:

„Nastal okamžik, kdy je třeba vytvořit polsko-ukrajinskou unii“.

Mohla by to být cesta k okamžitému vstupu Ukrajiny do NATO a EU.

Visegrád 24

Po prohlášení předsedy Polské lidové strany (PSL) Władysława Kosiniaka-Kamysze další účastníci zdůraznili význam vytvoření případné unie. Maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski, poslanec Maciej Gdula z Nové levice, předseda Dohody Jarosław Gowin a Czesław Bielecki se k takové myšlence vyjádřili se souhlasem.

Politici shodně upozorňovali na možnost a význam vytvoření polsko-ukrajinské unie. Během debaty bylo poukázáno na to, že se tak již reálně děje, a to neformálně, prostřednictvím dnů otevřených dveří Poláků pro všechny uprchlíky z Ukrajiny.

Těžká historie obou národů ztratila tváří v tvář potřebě sjednocení svůj význam. Zazněla také slova Volodymyra Zelenského o potřebě polsko-ukrajinské unie a o tom, že Poláků a Ukrajinců je dohromady 80 milionů, tedy tolik, kolik je Němců, což bylo dáno do souvislosti s hospodářskými možnostmi, které by unie obou zemí mohla přinést.

Zdroj informací: Nadační ústav pro východní studia

Zdroj: pap-mediaroom.pl