Proč to nebylo sděleno hned? Novozélandská média nyní odhalila, že mRNA vakcína od společnosti BionTech/Pfizer má mnohem více nežádoucích účinků, než bylo dříve potvrzeno. Mnohé z těchto nežádoucích účinků mohou být závažné. (Foto: Flickr)

Šlo o chybu v komunikaci – nebo bylo vše záměrně zamlčeno? V každém případě nové údaje, které se nyní objevily o možných vedlejších účincích vakcíny společnosti Pfizer, neposilují důvěru skeptiků v očkování ve farmaceutickém průmyslu a ve zdravotní politice.

Na základě oficiálních informací od výrobce bylo praktickým lékařům na Novém Zélandu dosud oficiálně známo 21 nežádoucích účinků vakcíny BionTech/Pfizer. Všechny tyto nežádoucí účinky nebyly považovány za závažné, takže nespočetné tisíce Novozélanďanů, kteří si po očkování touto vakcínou stěžovali na nežádoucí účinky, byly poslány domů pouze s doporučením, aby si odpočinuli v posteli a užívali aspirin.

V souvislosti s oficiálními tvrzeními společnosti Pfizer o oficiálně uznaných vedlejších účincích vakcíny se také ukázalo, že Medsafe, novozélandská agentura pro kontrolu léčiv, oficiálně přisuzuje vakcíně pouze jedno úmrtí ze sta. Většina těchto úmrtí byla uvedena jako „nesouvisející s očkováním“, „stále se vyšetřují“ nebo „z neznámých příčin“. To byla možná chyba, jak nyní naznačuje nový dokument zveřejněný samotnou společností Pfizer.

Skutečná závažnost možných vedlejších účinků vakcíny byla dlouho v nedohlednu

Novozélandské zdravotnické fórum a další skupiny již několik měsíců shromažďují neoficiální zprávy o vedlejších účincích a úmrtích v souvislosti s očkováním – s výbušnými výsledky. Z více než 670 zpráv o úmrtí, které fórum shromáždilo, jich 270 již bylo prošetřeno lékařskými odborníky a spojeno se známými vedlejšími účinky.

Po zveřejnění nového, dosud neznámého dokumentu společnosti Pfizer se očekává, že s očkováním bude souviset mnoho dalších případů. Příznaky zahrnovaly bolest na hrudi, extrémní únavu, mrtvici a infarkt. Dvě třetiny případů nebyly ani nahlášeny. Skutečný rozsah vedlejších účinků tak nebyl novozélandské populaci znám.

Vláda ignorovala zprávu s vedlejšími účinky

Nově zveřejněný dokument společnosti Pfizer si můžete stáhnout z internetu: Zprávu o 38 stranách dokončila společnost Pfizer 30. dubna 2021. Nyní vyvstává otázka: Předala společnost Pfizer tyto informace novozélandské vládě? A také ostatním ministerstvům zdravotnictví po celém světě? Pokud ano, proč nebyly výsledky nikdy zveřejněny? Vždyť tento dokument popisuje dlouhodobá zdravotní rizika. Společnost Pfizer tento dokument donedávna tajila.

Podle deníku „The Telegraph“ novozélandská vláda tuto zprávu s vedlejšími účinky ignorovala. Místo toho vláda zahájila reklamní kampaň, v níž tvrdila, že vakcína covid-19 mRNA společnosti Pfizer je zcela bezpečná a nemá žádné závažné vedlejší účinky.

Přestože více než 100 vedlejších účinků vakcíny, které nyní vyšly najevo, může být pro pacienty nebezpečné: mohou způsobit například mrtvici, neurologická onemocnění, autoimunitní selhání, ochrnutí, artritidu, epilepsii, respirační onemocnění nebo selhání jater.

Mnoho Novozélanďanů je nyní pobouřeno: ti, kteří nezažili žádné vedlejší účinky očkování, určili postup novozélandské vlády.

Existují však i tací, kteří na očkování silně reagovali a jejichž případy nebyly léčeny. Tato situace a z ní vyplývající nedůvěra vedla k rozdělení společnosti.

Zdroj: exxpress.at