Spojené státy oslaví tento čtvrtek Den díkůvzdání. Pečený krocan je pro americkou rodinu klíčová součást. Američané však letos vítají „nejdražší večeři na Den díkůvzdání“. (Foto: Flickr)

Podle údajů amerického ministerstva zemědělství, velkoobchodní cena krocana už dosáhla 1,35 amerického dolaru za libru, což je o 21 % vyšší než v loňském roce.

Podle výsledků průzkumu Americké federace farmářských úřadů, je večeře na Den díkůvzdání pro 10 lidí stojí 53,31 amerických dolarů, což je nejvyšší údaj za 36 let od zahájení tohoto průzkumu.

Není přehnané, že New York Times uvedly, že letošní večeře na Den díkůvzdání „vážně zasáhne peněženku Američanů“.

Jak bylo oznámeno, americká Federální rezervní banka v St. Louis dokonce i navrhla lidem, aby „nahradili večeři na Den díkůvzdání vegetariánskými jídly“, což vyvolalo veřejné pobouření.

Drahá večeře na Den díkůvzdání je pouze příkladem zvyšujících se cen pro Američany. Jak potraviny, tak vozidla, cena veškerého zboží hodně narostla.

Podle údajů dosáhl poměr inflace ve Spojených státech v říjnu nového rekordu za posledních 31 let, což výrazně oslabilo slova Federálního rezervního systému Spojených států, že „vysoká inflace je pouze dočasná“.

Americká vláda předtím vydala plán na ekonomickou stimulaci v hodnotě bilionů amerických dolarů, aby stimulovala spotřební poptávku, neúspěšný boj proti epidemii covid-19 však zpozdil obnovu trhu s pracovními silami.

Kromě toho, vzhledem ke globální epidemii covid-19, dodavatelský řetězec neběží hladce. Federální rezervní systém Spojených států předpokládal, že ekonomická obnova bude rychlejší než inflace mimo kontrolu, proto zpozdil přijetí zpřísňující politiky.

Různé faktory způsobují další růst inflace ve Spojených státech, riziko dlouhodobé inflace se dále zvyšuje.

Navíc americká vláda pokračuje ve vysokých clech na čínské zboží, což zhoršuje situaci vysokých cen zboží.

Nedávno 24 amerických obchodních organizací, včetně Americké asociace dovozu a vývozu a Americké komerční komory, zaslalo spojený dopis vysokým amerických úředníkům, ve kterém vyzvaly americkou vládu, aby zrušila zvýšená cla na čínské zboží, což by pomohlo uvolnit inflační tlak.

V dopisu varovaly, že zvýšená cla na čínské zboží poškozují americké podniky a rodiny formou vysokých cen. Podle údajů, které tyto asociace poskytly, zvýšená cla na čínské zboží způsobila americkým dovozcům ztráty v hodnotě více než 110 miliard amerických dolarů, z toho za současné americké vlády došlo ke ztrátám v hodnotě 40 miliard amerických dolarů.

Krocan, jehož cena „vyletěla vzhůru“, je budíčkem pro Washington. Američtí politici by měli opustit své politické soukromé zájmy, co nejrychleji dostat pod kontrolu epidemii covid-19 a vypracovat politiky v souladu se zájmy Američanů a se svou odpovědností za mezinárodní společenství.

Zdroj: nytimes.com