Překvapivě upřímné investigativní zpravodajství mainstreamových médií, The Times tento týden položilo otázku: (Foto: Twitter)

Kdo zaútočil na plynovody Nord Stream? Přední britský list poctivě a objektivně píše: „V tomto globálním případu jsou podezřelé USA, Rusko a dokonce i Velká Británie.“

Kolektivní Západ samozřejmě přispěchal s obviněním Ruska ze sabotáže vlastní infrastruktury pro dodávky zemního plynu bezprostředně po výbuchu pod Baltským mořem 26. září.

Nejdůležitější zvrat v narativu Západu, který se objevuje ve zprávě Times, se týká Německa. Jeho představitelé tvrdí, že jsou nyní „otevřeni teoriím“, že sabotážní útok provedla západní země „s cílem svalit vinu na Rusko“.

Klíčová pasáž komentuje probíhající německé vyšetřování, které je považováno za málo pokročilé kvůli nedostatku důkazů o tom, kdo stojí za třemi výbuchy, které vyřadily z provozu potrubí. Německo, píše The Times, „zatím neodhalilo žádné přesvědčivé důkazy“, které by ukazovaly na Rusko, a zůstává, že německé vyšetřování je „otevřené teoriím, že výbuch provedl západní stát s cílem svalit vinu na Rusko“.

Kromě toho se ve zprávě citují evropští úředníci, kteří si stěžují, že nezajištění transparentnosti vyšetřování by mohlo podpořit „nebezpečné konspirační teorie“ a „divoké spekulace“.

Jeden ze západních analytiků byl citován, že naprostá absence čehokoli definitivního je sama o sobě podezřelá: „Byl to velký útok na infrastrukturu. Je zvláštní, že jsme se toho dozvěděli jen velmi málo,“ uvedl tento člověk.

Rusko tento týden využilo nedávných komentářů náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti Bidenovy administrativy Victorie Nulandové a oficiálně obvinilo Washington, že stojí za sabotáží plynovodu. USA se na tom „přímo podílely“, tvrdil, aniž by však poskytl nové důkazy. Odvolával se přitom na Nulandové senátní výpověď z minulého týdne:

„Nedávno při vystoupení v Kongresu náměstkyně ministra zahraničí paní Victoria Nulandová otevřeně řekla, že stejně jako mnozí senátoři i ona osobně je ministerstvo zahraničí jako organizace šťastné, že se plynovody Nord Stream změnily v kovové harampádí na dně Baltského moře. Je to zábavné přiznání,“ řekl Lavrov.

Níže uvádíme ukázku z předmětného senátního svědectví…

Nová zpráva britských Timesů si rovněž všímá prosincové zprávy deníku Washington Post, který rovněž překvapivě a bez obalu přiznal, že řada úředníků na Západě nyní tvrdí, že důkazy neukazují na Rusko.

The Post vydal vzácný obrat v obviněních (že viníkem je Rusko) poté, co vyzpovídal celkem 23 diplomatických a zpravodajských činitelů z devíti zemí, kteří byli zasvěceni do mezinárodního vyšetřování sabotážního incidentu, jenž ohrozil evropské dodávky energie v zimě. „V tuto chvíli neexistují žádné důkazy, že by za sabotáží stálo Rusko,“ cituje jeden z evropských úředníků.

Zpráva dále uvádí: „Někteří zašli tak daleko, že řekli, že si nemyslí, že by za to bylo zodpovědné Rusko. Jiní, kteří stále považují Rusko za hlavního podezřelého, uvedli, že pozitivní připsání útoku – kterékoli zemi – může být nemožné.“

Je pravděpodobné, že tato předchozí zpráva WaPo, stejně jako podivné „přiznání“ Nulandové svého druhu, umožnily německým vyšetřovatelům otevřeněji vyjádřit svůj názor, že za sabotáží mohla stát západní mocnost s cílem provést operaci pod „falešnou vlajkou“.

Zdroj: washingtonpost.com