NATO plánuje v příštím roce otevřít styčnou kancelář v Japonsku, první v Asii, informoval ve středu deník Nikkei Asia. (Foto: Flickr)

NATO v posledních letech obrátilo svůj pohled na asijsko-pacifický region a ve své strategické koncepci z roku 2022 označilo Čínu za „systémovou výzvu“. V rámci své strategie proti Číně aliance prohlubuje spolupráci se zeměmi v regionu.

Podle listu Nikkei je účelem styčného úřadu v Japonsku „umožnit vojenské alianci vést pravidelné konzultace s Japonskem a klíčovými partnery v regionu, jako je Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland, protože Čína se vedle tradičního zaměření na Rusko stává novou výzvou“.

Zpráva uvádí, že NATO a Japonsko podniknou další kroky ke zvýšení spolupráce podpisem dohody známé jako Individuálně přizpůsobený program partnerství před summitem NATO, který se bude konat v červnu v litevském Vilniusu.

Japonsko rovněž plánuje otevřít nezávislou misi při NATO, oddělenou od velvyslanectví v Belgii.

V reakci na tuto zprávu Čína varovala před plány NATO na rozšíření do Asie. „Asie je kotvou míru a stability a perspektivní zemí pro spolupráci a rozvoj, nikoliv bojištěm pro geopolitické soupeření,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

„Pokračující výpad NATO na východ do Asie a Tichomoří a zasahování do regionálních záležitostí nevyhnutelně podkopává regionální mír a stabilitu a podněcuje konfrontaci v táboře. To vyžaduje vysokou ostražitost regionálních zemí,“ dodala.

Zdroj: antiwar.com