USA a Finsko připravují dohodu, která by USA umožnila zřídit v této severské zemi vojenskou přítomnost, neboť Helsinky jsou nyní členem NATO. (Foto: Flickr)

Podle týdeníku Newsweek úředník finského ministerstva zahraničí Mikael Antell potvrdil, že obě země jednají o dohodě o obranné spolupráci, která může umožnit vybudování významné vojenské infrastruktury na finském území.

Potenciální dohoda by nezahrnovala jaderné zbraně, ačkoli finští představitelé již dříve nevyloučili hostování jaderných zbraní. USA mají jaderné zbraně umístěné v pěti zemích NATO v rámci aliančního programu sdílení jaderných zbraní, ale ne v žádném ze států, které se staly členy po skončení studené války.

Antell uvedl, že potenciální DCA „umožňuje vstup vojsk do země, pobyt na místě, předskladování materiálu a případné investice do infrastruktury prostřednictvím prostředků, které Pentagonu poskytl americký Kongres“.

USA a Finsko jednají o DCA od loňského podzimu a minulý týden proběhly rozhovory o této dohodě v Helsinkách.

„Dohoda rovněž definuje zařízení a oblasti, na které by se spolupráce zaměřila,“ uvedl Antell. „Jsou to v podstatě vojenské oblasti a posádky. V zásadě jich může být více, ale v tomto ohledu jsou diskuse stále otevřené.“

Finsko sdílí s Ruskem více než 800 mil dlouhou hranici a jeho vstup do NATO znamená, že se region bude dále militarizovat. Moskva plánuje posílit svou vojenskou přítomnost v blízkosti hranic na západě Ruska a uvedla, že v reakci na rozšiřování infrastruktury NATO ve Finsku podnikne další kroky.

Zdroj: antiwar.com