Mezi Maďarskem a Ukrajinou vypukla nová slovní válka poté, co prezident Zelenskyj minulý pátek v rozhovoru zpochybnil „přátelství“ Maďarska s Ruskem. (Foto: Shutterstock)

Zelenskyj obvinil Maďarsko pod vedením premiéra Viktora Orbána, že se chová „nevhodně“ pro člena NATO, a naznačil, že by s ním neměly být konzultovány důležité obranné záležitosti, jako například to, zda by Ukrajina měla být vpuštěna do aliance.

„Zdá se mi, že mezi maďarskou politickou elitou panuje zmatek. Je to velmi podivná situace. Může být země NATO zároveň s Ruskem a proti NATO?“ ptá se. Zelensky se postavil na stanovisko.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v reakci uvedl, že Zelensky nemá právo zasahovat do rozhodování Maďarska, a zdůraznil, že jeho národ a lid již za konflikt zaplatili vysokou cenu, dokonce včetně ztráty Maďarů, což je narážka na etnické Maďary žijící v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny.

„Naštěstí to není on, kdo o tom rozhoduje,“ řekl ministr zahraničí v narážce na Zelenského slova. „Maďarský lid již za tuto válku zaplatil nesmírně vysokou cenu.“

Szijjártó poté nasadil sarkastický tón a připomněl Ukrajině, co všechno už udělala:

„Pokud tento výrok (Zelenského) znamená: ‚Uctivě děkuji Maďarům za to, že k nám pustili a postarali se o více než milion uprchlíků z Ukrajiny, a uctivě děkuji za to, že nám neustále posílají pomoc‘, pak jsou vítáni a mohou s námi počítat i do budoucna.“

Mezi nejnovější kontroverzní postoje Viktora Orbána patří prohlášení, že maďarské úřady nezatknou prezidenta Vladimira Putina. Řekl to v březnu poté, co Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na ruského vůdce zatykač kvůli údajnému porušování lidských práv v souvislosti s válkou na Ukrajině. A to i přesto, že Maďarsko podepsalo a ratifikovalo Římský statut, kterým byl Mezinárodní trestní soud (ICC) zřízen.

Postoj Maďarska obecně spočíval v odsouzení ruské invaze a zároveň v odporu proti řadě sankčních opatření EU, zejména v souvislosti s energetikou, a také v tlaku na obě strany, aby jednaly o míru. Orbán byl vzácným evropským lídrem, který se odklonil od konsensu NATO a zároveň udržoval otevřenou a pozitivní komunikaci s Kremlem.

Zdroj: news.com.au