Aktualizace (1322 SEČ): NASA uvádí, že další start se uskuteční 2. září. (Foto: Twitter / NASA)

* * *

Aktualizace (0851 SEČ): NASA byla nucena zrušit start kosmického nosného systému Space Launch System s kapslí Orion bez posádky poté, co se kolem 40. minuty objevila řada problémů.

Inženýři se snažili ochladit jeden z nosných motorů RS-25 na správnou teplotu tím, že do něj pouštěli kapalný vodík o teplotě minus 423 stupňů Fahrenheita. Inženýři vyzkoušeli řadu oprav, ale žádná nefungovala. -WaPo

Zaznamenali jsme, že dřívější přeložené termíny startu zahrnují 2. září a 5. září.

* * *

Aktualizace (pondělí 0810 SEČ): Raketa NASA Space Launch System (SLS) má odstartovat kolem 08:33 SELČ. Startovní okno může být posunuto až na 1033 SELČ, pokud se vyskytne počasí nebo technická závada.

Podle Toma Costella z NBC News může být první pokus o start SLS s kapslí Orion bez posádky na nízkou oběžnou dráhu Země po trajektorii k Měsíci odložen. Ten na Twitteru napsal:

„NASA říká, že start v 8:33 je nepravděpodobný. Čím déle budou pracovat na pochopení problémů s motorem 3 a prasklinou na přírubě vnitřní nádrže jádra, tím méně je start možný… zejména vzhledem k očekávanému počasí.“

„Odpočítávací hodiny jsou pozastaveny na T-40 minutách,“ uvedla NASA na Twitteru.

V případě nepříznivého počasí nebo technických problémů NASA přesune start na 2. a 5. září.

Zde je oficiální přímý přenos startu.

* * *

Nejmohutnější raketa NASA, Space Launch System (SLS), má v pondělí ráno odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a vynést kapsli Orion na měsíční cestu kolem Měsíce.

Start SLS je naplánován na 8:33 SELČ z rampy 39B Kennedyho vesmírného střediska, startovní okno je dvouhodinové. V případě nepříznivého počasí nebo technických problémů NASA přesune start na 2. a 5. září.

„S blížící se nultou hodinou pro generaci Artemis máme zvýšený pocit očekávání a mezi členy týmu rozhodně panuje vzrušení,“ řekl v sobotu novinářům Mike Sarafin, manažer mise NASA Artemis 1, kterého citoval server Space.com.

„Všimli jsme si, že celková nálada a soustředění v týmu je rozhodně pozitivní,“ dodal Sarafin.

„Připoutejte se všichni. Letíme na Měsíc,“ řekl Jacob Bleacher, hlavní vědecký pracovník NASA pro výzkum a provoz lidského letového provozu.

Raketa SLS je monstrózně vysoká 322 stop. Má o 15 % větší tah než rakety Saturn V, které se před více než půl stoletím používaly v programu Apollo pro výzkum Měsíce lidmi.

„Jedná se o velmi riskantní misi… spousta věcí, které se mohou během mise pokazit v místech, kde se můžeme vrátit domů dříve, nebo budeme muset misi přerušit, abychom se vrátili domů,“ řekl Jim Free, zástupce ředitele NASA pro vývoj průzkumných systémů.

První z misí Artemis bude obletět Měsíc bez posádky během 42denní mise. Na palubě bude řada senzorů, které budou shromažďovat údaje o tom, co astronauti zažijí při budoucích cestách na Měsíc.

Pokud vše půjde dobře, uskuteční NASA někdy v roce 2024 misi Artemis 2, při níž vyšle čtyři astronauty na průlet kolem Měsíce. V roce 2025 by pak mise Artemis 3 umožnila první přistání posádky na Měsíci.

Zdroj: zerohedge.com