Nová zpráva vrhá více barev na zásah mikrometeoroidem, který zasáhl vesmírný teleskop NASA James Webb (JWST) za 10 miliard dolarů ve vzdálenosti milionů kilometrů od Země. (Foto: NASA)

NASA odhalila, že mikrometeoroid způsobil koncem května „významné neopravitelné poškození“ segmentu zrcadla JWST známého jako C3, jedné z 18 beryliově-zlatých destiček, které tvoří primární reflektor teleskopu o šířce 6,5 metru.

„Očekává se, že zrcadla a sluneční clona budou pomalu degradovat v důsledku nárazů mikrometeoroidů; očekává se, že detektory budou kumulativně pomalu poškozovány nabitými částicemi; sluneční clona a vícevrstvá izolace budou degradovat v důsledku povětrnostních vlivů v kosmu; sonda byla navržena na pětiletou misi (což je standardní pro vědecké mise NASA),“ uvedla vesmírná agentura a dodala: „V tuto chvíli není jasné, co bude určovat délku mise JWST.“

NASA pokračovala slovy: „Největším zdrojem nejistoty jsou dlouhodobé účinky dopadů mikrometeoroidů, které pomalu degradují primární zrcadlo.“

Minulý měsíc jsme o dopadu poprvé informovali v článku „NASA’s $10 Billion Space Telescope Hit By Micro-Meteoroid“. Nejnovější aktualizace vesmírné agentury přináší jasno o poškození teleskopu a o tom, jak bude sonda časem degradovat, což může zkrátit dobu trvání mise.

Přesto tým JWST minulý týden v Goddardově středisku vesmírných letů v Greenbeltu ve státě Maryland zveřejnil pozoruhodné fotografie nejhlubších pohledů do vesmíru, které dosud nikdo na Zemi neviděl.

Zdroj: zerohedge.com