Generální tajemník OSN António Guterres odsoudil nový sobotní raketový útok na klíčový ukrajinský přístav Oděsa, ke kterému došlo jen několik hodin poté, co byla uzavřena významná rusko-ukrajinská dohoda o odblokování ukrajinského tranzitu vývozu obilí, kterou zprostředkovala OSN. (Foto: Twitter)

Západní média a představitelé jej všeobecně označují za pokračující záměrný útok Ruska na životně důležitou ukrajinskou infrastrukturu pro vývoz obilí, a to navzdory průlomové dohodě podepsané večer předtím v Istanbulu.

„Generální tajemník jednoznačně odsuzuje dnes hlášené údery v ukrajinském přístavu Oděsa,“ uvedl Farhan Haq, zástupce mluvčího generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese po úderech, z nichž některé byly zachyceny na videu…

Prohlášení OSN se však zastavilo u přisuzování viny nebo u toho, že útok porušil dohodu o vývozu obilí, kterou Rusko odsouhlasilo.

„Nepřítel zaútočil na Oděský námořní obchodní přístav řízenými střelami Kalibr; 2 střely byly sestřeleny silami protivzdušné obrany; 2 zasáhly infrastrukturu přístavu,“ napsalo v sobotu na Telegramu Operační velitelství Jih.

Americký velvyslanec v Kyjevě označil útoky za „nehorázné“ a požadoval, aby bylo Rusko pohnáno k odpovědnosti…

Pobuřující. Rusko udeřilo na přístavní město Oděsa necelých 24 hodin po podpisu dohody o umožnění dodávek zemědělských produktů. Kreml pokračuje ve zbrojení na potraviny. Rusko musí být pohnáno k odpovědnosti.

A deník The New York Times zvážněl, zda se tím dohoda nezhroutí ještě předtím, než začne fungovat: „Rusko možná dohodu technicky neporušilo, protože se nezavázalo, že nebude útočit na ty části ukrajinských přístavů, které nejsou přímo využívány pro vývoz obilí, jak tvrdí vysoký představitel OSN.“

Obě strany uzavřely s OSN dohody, které Kyjev horlivě zdůrazňoval jako samostatné, ale „zrcadlové“. Ukrajinská vláda uvedla, že nebude jednat přímo s ruskou stranou, dokud jí nebude vráceno celé její národní území. Nedošlo ani k fotografování za účasti ruských a ukrajinských představitelů ve stejné blízkosti v jedné místnosti.

Generální tajemník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan byli přítomni finalizaci dohody v honosném istanbulském paláci Dolmabahce, přičemž Erdogan prohlásil, že tato přelomová dohoda „snad oživí cestu k míru“.

Guterres prohlásil: „Dnes se na Černém moři objevil maják – maják naděje, maják možností, maják úlevy.“ Očekává se totiž, že bude uvolněno více než 20 milionů tun obilí, na němž je zejména řada středovýchodních a afrických zemí silně závislá.

Ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov později během dne uvedl, že ruské údery nezpůsobily žádné významné škody, a oznámil: „Pokračujeme v technických přípravách na zahájení vývozu zemědělských produktů z našich přístavů.“

Zdroj: zerohedge.com