Další velvyslanectví evakuováno pod dohledem Joea Bidena, protože Iráčané obsadili areál. (Foto: Twitter)

Několikadenní protesty a nepokoje na podporu Muqtady Sadra údajně vedly k tomu, že v pondělí byla narušena přísně střežená zelená zóna v Bagdádu a ohroženy mezinárodní diplomatické mise a zahraniční velvyslanectví.

Agentura AFP uvádí, že byla zaznamenána výměna střelby, protože desítky nebo možná stovky příznivců se bouří, přičemž policie použila k odražení útoku na Zelenou zónu prostředky k potlačení nepokojů, jako jsou vodní děla. Existují nepotvrzené zprávy, že do rozlehlého a ikonického iráckého Republikového paláce bylo násilně vniknuto a uvnitř se nacházejí protestující.

Nové nepokoje jsou zřejmě reakcí na nátlak na Sadra, aby odešel z politiky, přičemž vlivný šíitský duchovní dříve během dne na Twitteru napsal: „Dříve jsem se rozhodl, že nebudu zasahovat do politických záležitostí. A nyní oznamuji svůj definitivní odchod (z politiky) a uzavření všech institucí (patřících Sadrovu hnutí).“

V uplynulých měsících docházelo k pravidelným nepokojům, protože šíitské frakce se snažily sestavit vládu, což vedlo i k občasným násilnostem uprostřed patové situace v parlamentu. Na pozadí těchto událostí již dva roky proíránské milice příležitostně podnikají raketové útoky na americké základny a občas i na silně opevněné americké velvyslanectví. Sadrovi příznivci věří, že proti němu existuje spiknutí.

Ačkoli to zatím nebylo ze strany USA potvrzeno, šíří se zprávy, že velvyslanectví Spojených států, které se nachází uvnitř Zelené zóny, je v současné době evakuováno.

Byly také spatřeny konvoje mezinárodních vozidel, které se řítí z oblastí nepokojů a opouštějí hranice Zelené zóny.

Níže uvádíme některé události podle iráckého válečného zpravodaje Alího Almikdáma:

Údajné záběry protestujících, kteří pronikají do symbolického sídla vlády iráckého státu, které se nachází v srdci opevněné Zelené zóny:

Zdroj: mehrnews.com