Náměstek ministra USA pro politické záležitosti Clark Cooper ve čtvrteční diskusi ve Washingtonu přirovnal ruské marketingové přístupy ohledně dodávek systémů S-400 po celém světě k tomu, jak SSSR kdysi vyplnil díru na trhu prodejem automatických zbraní, a to pomocí útočné pušky Kalašnikov. Rovněž uvedl, že Moskva „nutí“ tyto komplexy jiným zemím. (Foto: Wikimedia)

Uvádí se, že projev amerického diplomata opublikoval, těsně po diskusi, časopis Politico.

„Uplynula již dlouhá cesta od doby, kdy se AK-47 (útočná puška Kalašnikov, pozn red.) stala všudypřítomným symbolem sovětských povstalců (po celém světě), a to od jihovýchodní Asie až do Afriky. Dnes se Rusko zaměřilo na dodávku svých systémů S-400,“ prohlásil.

Cooper poté dodal, na čem Rusko usilovně pracuje. „Rusko dnes intenzivně pracuje na zavedení svého systému protivzdušné obrany S-400 po celém světě,“ uvedl diplomat.

„Rusko, využívající hlediska o bezpečnosti našich partnerů, díky cílenému marketingu pro takové systémy, jako je S-400, nám vytváří právní a technologickézpřekážky, které umožňují předat partnerům ty nejmodernější obranné technologie,“ doplnil k věci.

„Tvrzení, že S-400 ohrožují F-35, není odůvodněné. Návrh Turecka, na který USA neodpověděly, o založení pracovní skupiny pro tuto otázku za účasti NATO, je jasným příznakem předpojatosti ze strany USA a neochoty čestně překonat tento problém,“ praví se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

Zdroj:  politico.com