Sněmovna reprezentantů USA přijala usnesení uznávající arménskou genocidu v době Osmanské říše, což vyvolalo na turecké straně silné podráždění a protižalobu na chování USA. (Foto: OWH)

Podle tureckého listu Yeni Safak by vtotiž Amerika neměla zapomenout, že krátká historie samotných Spojených států je plná nesčetných zločinů proti lidskosti. A vzal to pěkně zostra.

Amerika nebyla schopna zmařit tureckou operaci v severní Sýrii prostřednictvím hrozeb, takže Sněmovna reprezentantů USA přijala usnesení uznávající arménskou genocidu v době Osmanské říše. Podle Yeni Safak by ale Amerika neměla zapomenout na to, že krátká historie samotných Spojených států je plná velkého množství zločinů proti lidskosti.

Podle publikace vedly podle zprávy připravené Výborem pro spravedlnost a rozvoj Turecka pro lidská práva kvůli zásahům, převratům a válkám, na kterých se Spojené státy přímo nebo nepřímo účastnily, došlo k úmrtí milionů nevinných lidí na celém světě.

Během kolonizace amerického kontinentu bylo zabito 70 milionů Indiánů na jejich vlastním územi. Od poloviny 16. století do poloviny 19. století bylo na americký kontinent přivedeno 15 milionů Afričanů jako otroky. Následně mučením a špatným zacházením zemřelo 35 milionů Afričanů.

V roce 1945 USA shodily na Japonsko dvě atomové bomby, následkem čehož zemřelo 350 tisíc lidí a tisíce se staly zdravotně postiženými.

V roce 1945 Spojené státy bombardovaly tři dny město Drážďany v Německu a zabily 200 tisíc lidí, z nichž většina byly ženy a děti.

V Severní Koreji za tři roky bombardování amerických vojenských letadel zemřelo téměř 4 miliony lidí.

V Guatemale, během převratu podporovaného CIA v roce 1950, bylo zabito 200 000 civilistů. V roce 1955 bylo mnoho operací CIA provedeno v Indonésii, Laosu, Kambodži.

V letech 1950-1959 bylo na Kubě za podpory Spojených států Batistovými jednotkami zabito 60 tisíc lidí. Během vietnamské války zemřely vinou Spojených států 3 miliony civilistů.

Spojené státy, které okupovaly Irák v roce 1991, se vyznačovaly velkým množstvím masakrů. Po útocích 11. září 2001 Spojené státy okupovaly Afghánistán. Amerika během okupace vzala životy 150 tisíc civilistů v Afghánistánu. Spojené státy, které napadly Irák v roce 2003 na základě předpokladů o zbraních hromadného ničení, zlikvidovaly více než milion Iráčanů.

V důsledku amerických útoků opustilo své domovy 4,7 milionu Iráčanů. V rámci svých politik na Blízkém východě, v Sýrii a Iráku Spojené státy používaly a ozbrojily teroristické organizace, v důsledku toho zemřely stovky tisíc lidí, a více než 5 milionů Sýřanů opustilo své domovy.

Kdekoli americké kroky, které zasahují do vnitřní politiky států a jejich národních zájmů ve snaze změnit běh historie, dochází k velkým tragédiím.

Vietnam, Japonsko, Korea, Kuba, Panama, Guatemala, Nikaragua, Mexiko, Filipíny, Afghánistán, Irák, Írán a nakonec Sýrie – všude můžete vidět krvavé stopy Spojených států, napsal autor rozhořčeného materiálu.

Zdroj: pz.czyenisafak.com