Bulharský premiér Bojko Borisov prohlásil, že země nikdy nepodléhala nátlaku, co se týče vyhošťování ruských diplomatů, ale v posledním případě byla nucena to udělat, neboť prokuratura měla důkazy o vině pracovníka velvyslanectví. (Foto: Btv)

„Prezident Putin mne dobře zná. Ví, že nepodléhám nátlaku. Když všichni [jak na povel] vyháněli velvyslance, já jsem nikoho nevyhostil. Naše vláda nevyhostila. Ale když chytím diplomata ve vysoké funkci, jak verbuje své nadřízené, okamžitě odrážím takový útok,“ řekl premiér ve vysílání bTV.
Borisov také vyslovil předpoklad, jaká by byla reakce ruské strany, kdyby šlo o bulharského diplomata.

„Pokud pošlu nějakého špiona, aby verboval vedení služeb prezidenta Putina, bude pro něj vyhoštění pravděpodobně příliš malý trest,“ dodal premiér.

Rusko se dobře vyzná v situacích, které se týkají diplomacie a výzvědné činnosti, proto „náležitě ocení“ jednání Bulharska vůči Rusovi, řekl Borisov.

Dříve se informovalo, že vůči ruskému diplomatovi bylo zahájeno vyšetřování kvůli podezření z práce pro ruské speciální služby. Pak kvůli diplomatické imunitě podezřelého bylo vyšetřování zastaveno. Po obdržení související zprávy generální prokuratury požádalo bulharské ministerstvo zahraničí ruskou stranu o odvolání diplomata.

Podle státních zástupců vykonával zpravodajskou činnost v Bulharsku první tajemník ruského velvyslanectví.

„Bylo zjištěno, že od září roku 2018 vykonával téměř celý rok občan Ruské federace zpravodajskou činnost, pořádal pravidelná tajná setkání s bulharskými občany včetně zaměstnance, který má vedoucí postavení a má přístup k utajovaným informacím Bulharska, EU a NATO,“ uvádí se.
Informuje se, že ruský občan již opustil území Bulharska.

Zdroj:  btvnovinite.bg