Kontroverzní americká transgenderová mluvčí ukrajinských sil teritoriální obrany Sarah Ashton-Cirillo (rozená Michael Cirillo) byla ukrajinskou armádou suspendována na dobu neurčitou, rovněž až do ukončení vyšetřování. (Foto: X)

Podle oficiálního prohlášení ukrajinské armády nebyly nedávné výroky Ashtonové-Cirillové týkající se „lovu“ na disidenty a „propagandisty“ schváleny…

A dodatečně to potvrdilo i ministerstvo obrany země:

Jak jsme podrobně popsali níže, Ashtonová-Cirillo se v posledních dnech dostala do slovní přestřelky s vlivným republikánským senátorem J. D. Vancem.

Vzhledem k tomu, že video s „lovem“ bylo na internetu už déle než týden a Kyjev nic nepodnikl, zdá se, že načasování pozastavení činnosti ukrajinské armády je spíše důsledkem obav o Zelenského lobbistické úsilí ve Washingtonu než čehokoli jiného.

Zelenskyj se chystá navštívit Bílý dům a bude se také snažit lobbovat za zdrženlivost GOP a za to, aby se v Kongresu schválily další miliardy na obrannou pomoc Ukrajině. To je pravděpodobně skutečný důvod odvolání Ashtonové-Cirillové: Zelenskyj nechtěl, aby mu ve Washingtonu visela nad hlavou kontroverze, zejména poté, co senátor Vance napsal dopis, v němž požadoval odpovědi od nejvyšších představitelů obrany a zpravodajských služeb Bílého domu.

Také se teprve tento týden odehrála následující bizarní a trapná scéna na radnici v Las Vegas…


Američan maskující se za „ženskou“ mluvčí ukrajinské armády se rozhodl pustit se do boje s úřadujícím americkým senátorem.

Senátor JD Vance z Ohia vznesl formální dotaz, zda je Sarah Ashton-Cirillo (rodným jménem Michael John Cirillo) financována americkou vládou nebo zda má vazby na americkou zpravodajskou komunitu.

Senátor Vance zaslal dopis ministru zahraničí Antony Blinkenovi, ministru obrany Lloydu Austinovi a ředitelce národních zpravodajských služeb Avril Hainesové, směřující k získání informací v tomto směru.

Minulý týden se objevilo virální video, na kterém Ashton-Cirillo jménem ukrajinských sil územní obrany prohlásil, že „propagandisté“ Ruska budou „loveni“ po celém světě.

Odhalující je, že to bylo řečeno právě v době, kdy měl být americký novinář Gonzalo Lira postaven před ukrajinský soud kvůli nejasnému obvinění z „ospravedlňování ruské agrese“. Toto video vyvolalo na internetu šílenství a hněv, protože se zdálo být otevřenou výhrůžkou novinářům nebo komukoli, kdo se v dané otázce související s válkou nedrží proukrajinské linie.

Následoval ohňostroj, když se senátor Vance a Ashtonová-Cirilloová vraceli a vraceli…

Ve Vanceově dopise adresovaném nejvyšším představitelům americké obrany a zpravodajských služeb se částečně uvádí:

„V posledních dnech se rozšířilo video s osobou, která tvrdí, že je anglicky mluvícím mluvčím ukrajinské armády. Na videu se tato osoba, Sarah Ashton-Cirillo, dívá přímo do kamery a vyhrožuje fyzickým násilím každému, kdo šíří ‚ruskou propagandu‘.“

A další informace z dopisu:

„Řada zpráv údajně nabízí další informace, z velké části nepotvrzené, týkající se Ashton-Cirillo. Viděl jsem tvrzení, že tato osoba je Američan, bývalý agent zpravodajské služby ve Spojených státech a zaměstnanec ukrajinské vlády. Jiní tvrdí, že Ashton-Cirillo provádí promyšlený žert. Pokud je tomu tak, pochvala za podání kvalitního humoru,“ pokračoval Vance ve zjevné narážce na údajné přímé lobbování Ashtonové-Cirillové v americkém Kongresu za vojenskou pomoc Ukrajině v prosinci loňského roku.

Tyto otázky položil čerstvý senátor z Ohia v dopise:

  1. Je tato osoba zaměstnána ukrajinskou armádou a máme důvod se domnívat, že je odměňována z amerických zdrojů?
  2. Je tato osoba americkým občanem? Sloužil někdy v nějaké funkci americkým zpravodajským službám?
  3. Máme důvod se domnívat, že ukrajinské ozbrojené síly nebo zpravodajské služby plánují páchat násilné činy proti těm, kteří se zapojují do „ruské propagandy“?

Podle nezávislého zpravodajského zdroje The Dossier vydal Ashton-Cirillo v pondělí několik nových usvědčujících prohlášení a poté rychle couvl, možná v domnění, že by se mohl dostat do problémů nebo že by celá epizoda mohla Kyjev uvést do rozpaků:

V odpovědi na dotaz senátora JD Vance z Ohia Sarah Ashton-Cirillo – rodným jménem Michael John Cirillo – prohlásil, že se zodpovídá třem osobám: „mým ukrajinským velitelům, ukrajinskému lidu a americkým daňovým poplatníkům“.

O hodinu později Cirillo zveřejnil video, v němž od svého předchozího prohlášení ustoupil a trval na tom, že americká vláda nefinancuje jeho ukrajinskou vojenskou mediální operaci v zahraničí.

Toto je bizarní odpověď na Vanceovy dotazy od transgenderového mluvčího YouTube…

Vance později pro Breitbart News uvedl několik výstižných a vhodných komentářů: „Pokud si Ukrajinci chtějí najmout podivíny, aby vyhrožovali Američanům a dalším lidem za to, že říkají svůj názor, je to asi jejich právo. Neměli by k tomu ale používat naše daňové dolary.“

Pokračoval: „Ještě předtím, než jsme se rozhodli, že se budeme věnovat této problematice: „A my bychom neměli předstírat, že jde o válku za svobodu, když náš údajný spojenec vyhrožuje násilím každému, kdo se postaví proti válce.“

Zdroj: breitbart.com