V uplynulém roce Spojené státy neustále zvyšovaly tlak na TikTok. Zejména od července tohoto roku vláda USA použila „národní bezpečnost“ jako záminku k přímému tlaku na mateřskou společnost TikTok, ByteDance, aby ji příkazem donutila prodat americkou pobočku TikTok americkým společnostem. (Foto: Pixabay)

Zneužívání pravomoci země k „obklíčení a lovu“ podniku a použití nerovné moci k tomu, aby ByteDance donutili k podřízení. Americká vláda ani nezakrývá šikanu.

TikTok jako kreativní sociální software pro krátká videa je veřejností hluboce milován, má stovky milionů aktivních uživatelů ve Spojených státech a svým základním algoritmem dosáhl jedinečné konkurenční výhody. Proto má TikTok velkou komerční hodnotu a stal se „trnem v oku“ monopolu americké technologické nadvlády. Pokud s tím nemůžete bojovat, tak „to chytněte!“ Teorie „ohrožení národní bezpečnosti“ je jen výmluva. Neexistují žádné skutečné důkazy. Skutečným záměrem Spojených států získat absolutní kontrolu nad majetkem a zájmy a získat zdrojový kód a základní algoritmy TikTok.

Během incidentu TikTok používaly Spojené státy obvyklé triky a rutiny, vyvíjely extrémní tlak, postupovaly tvrdě i měkce, využívaly přehnané veřejné mínění, neustále kladly pasti a udávaly tempo a nesprávnými metodami se snažily, aby tato čínská společnost „neměla s Čínou nic společného“ a byla zcela zdarma kontrolována americkými společnostmi. Jedná se o porušení předpisů USA a zjevné porušení čínské národní bezpečnosti, zájmů, důstojnosti a dlouhodobého rozvoje podniků Číny.

USA vždy inzerovaly tržní ekonomiku a spravedlivou soutěž. V incidentu TikTok však Spojené státy, poháněné politikou a chamtivostí, použily „národní bezpečnost“ k „vynucenému obchodu“ a využily státní moc k narušení obchodní svobody. Ano, je to typický hegemonismus a lupičská logika. Při neexistenci důkazů porušila domněnka viny a ohrožení příslušných společností principy tržní ekonomiky a odhalila pokrytectví a typický dvojí standard USA při zachování spravedlnosti a svobody. Dvojí standard rovněž porušily zásady otevřenosti, transparentnosti a nediskriminace Světové obchodní organizace (WTO) a jsou pirátským jednáním. Politizace obchodních problémů, vyplácení osobních politických zájmů, zanechání důvěryhodnosti vlády a spravedlivého trhu umožnilo všem zemím vidět ošklivost tzv. „Spojené státy na prvním místě“.

Zkušenosti společnosti ByteDance ve Spojených státech nejsou ojedinělým případem. V 80. letech použili podobné prostředky k potlačení japonského polovodičového průmyslu zastoupeného společností Toshiba. Před několika lety uspořádali „americkou past“ pro Alstom, reprezentativní francouzskou výrobní společnost, prostřednictvím „jurisdikce dlouhé ruky“ a dalších různých metod. To vedlo k rozdělení společnosti a zakoupení společností General Electric. S eskalací amerického hegemonismu a lupičskou logikou může k podobným střetům s ByteDance nadále docházet.

USA po dlouhou dobu prosazovaly hegemonismus globálně díky své silné politické, ekonomické a vojenské síle. V posledních letech Spojené státy zintenzivnily své úsilí a výrazně zasáhly mezinárodní ekonomické a obchodní výměny jednostrannými sankcemi a protekcionismem. Americký hegemonismus a lupičská logika tlačily svět do rozdělení a konfrontace.

Hegemonismus nikdy nebyl populární a myšlení s nulovým součtem se stalo zastaralým. Dnes s rozvojem globalizace jsou země úzce spjaty s budováním společenství osudu lidstva, a je to naléhavější než kdy jindy. Lidé ze všech zemí mají silnější očekávání míru a společného rozvoje než kdykoli předtím. Lidstvo se dokáže vyrovnat s více výzvami a vytvářet větší bohatství tím, že bude pracovat ruku v ruce. Pouze pevným vytvořením vědomí komunity sdíleného osudu můžeme dosáhnout situace, která je prospěšná pro obě strany, a vytvořit lepší budoucnost! Jako dřívější obhájce multilaterálního volného obchodu jde USA proti trendu doby.