Srbský prezident Alexandr Vučič obvinil Rockefellerův fond ze sponzorování protivládních protestů v Srbsku s cílem změny nynější vlády v zemi. (Foto: Wikimedia)

Velvyslanectví USA, Velké Británie a Německa popřela ve včerejším oficiálním prohlášení předpoklad o podpoře masových protestů ekologických aktivistů v Srbsku.

Premiérka Anna Brnabićová předtím sdělila, že se neziskové organizace a západní fondy zaktivizovaly v zemi během posledního roku a půl, a že financují ekologické organizace a protesty.

Předsedkyně vlády uvedla jako příklad Rockefellerův fond, USAID, fondy Otevřené společnosti a rovněž britské a německé organizace.

Na začátku ledna učinil Vučić prohlášení, že masové ekologické protesty v zemi doprovázené blokádou silnic a incidenty, jsou sponzorovány západními organizacemi včetně neziskové organizace Německý Marshallův fond USA v zájmu jeho politických odpůrců.

„Rockefeller (Rockefellerův fond, pozn. red.) říká, když dává peníze Savu Manojlovićovi (jeden z vůdců protestů, pozn. red.), že je to na společnou činnost. Považují vás za idioty, chtějí zabít dvě mouchy jednou ranou, značně ovlivnit a přispět k svržení vlády v Srbsku a na druhou stranu mají vlastní obchodní zájmy,“ prohlásil srbský prezident v přenosu TV Pink.

Zdroj: generico.ru