V rozčilení nad zadržením dvou mužů, kteří se minulý týden podíleli na bankovní loupeži, vtrhl dav v Bejrútu do soudní budovy. (Foto: Twitter)

Lidé v Libanonu se již několik týdnů snaží násilím získat své úspory. Banky v zemi, kterou postihla vážná hospodářská krize, peníze zadržují.

„Čekáme na odpověď. Všechno to zdržuje. Zatím nevíme, co se v případu stalo. Před vynesením rozsudku chtěli mluvit s jeho otcem. Pokud Bůh dá, soudce rozhodne správně, protože my odtud bez krveprolití neodejdeme,“ říká jedna z žen.

Muž říká: „Přišli jsme sem podpořit dvě oběti bank. Tento systém ničí životy Libanonců, lidí, kteří spoří, a všech, kteří mají peníze na účtech.“

Jen v pátek došlo v Libanonu ke čtyřem ozbrojeným útokům na banky. V polovině minulého týdne si žena vynutila vydání části svých úspor v hodnotě asi 13 000 eur tím, že zaměstnancům banky vyhrožovala pistolí na hraní.

Libanonské banky jsou již několik let obviňovány z toho, že navzdory hospodářské krizi provádějí bezohledné peněžní transakce.

Zdroj: euronews.com