Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské Bezpečnostní rady, opět posloužil k tomu, aby vydal další přísná varování a hrozby „čtené mezi řádky“, čerstvě po středečním projevu prezidenta Vladimira Putina, který oznámil částečnou mobilizaci národních sil a který potvrdil referenda o připojení okupovaných částí Ukrajiny k Ruské federaci. (Foto: Flickr)

Nejvíce znepokojující Putinova věta zazněla, když řekl: „Pokud bude ohrožena územní celistvost naší země, určitě použijeme všechny prostředky, které máme k dispozici, abychom ochránili Rusko a náš lid,“ a následně dodal: „Není to blufování.“ Měl také zdůraznit, že Moskva je připravena použít „všechny dostupné“ prostředky k ochraně své „územní celistvosti“.

Medveděv ve čtvrtečních prohlášeních posunul prezidentova slova dále a zdůraznil, že pokud jde o Ruskem zabrané území a přechod k hlasování v několika oblastech – včetně LLR, DLR, Chersonské a Záporožské oblasti – „není cesty zpět“ a že na stole může být i „jaderná varianta“.

„Donbaská [Doněcká a Luhanská] republika a další území budou přijata do Ruska,“ napsal na Telegramu. Tehdy bývalý prezident a nejvyšší představitel národní bezpečnosti zdvojnásobil Putinovo jaderné varování a prohlásil:

Rusko oznámilo, že k takové ochraně mohou být použity nejen mobilizační kapacity, ale i jakékoli ruské zbraně, včetně strategických jaderných zbraní a zbraní založených na nových principech.

Putinovo a Medveděvovo prohlášení je prvním případem, kdy některý z vrcholných ruských představitelů potvrdil připravenost podřídit nově získaná ruská území jaderné doktríně Moskvy.

Nadále však platí, že ruské síly zatím nekontrolují 100 % žádného ze čtyř hlavních území, na nichž se má hlasovat o anexi – přičemž některá referenda se podle dřívějších zpráv mají konat již tento víkend.

Pro přehled posledních 48 hodin rozhodování Kremlu, které je připraveno tuto válku ještě více eskalovat, uvádíme logický průběh toho, co se právě uzákonilo v povolání asi 300 000 záložníků:

  • Předtím bylo brancům řečeno, že nebudou posláni bojovat na Ukrajinu, protože jsou umístěni/obhajují uvnitř Ruska.
  • Ukrajinou ovládaná území se nyní chystají hlasovat o připojení k Ruské federaci.
  • Když se tato území připojí k Rusku, pak jsou „uvnitř Ruska“. Jsou to ruské oblasti a pokusy o obranu (dříve) ukrajinského území by pak znamenaly invazi na ruské území podporovanou technikou NATO.

Medveděvovo varování před „ochotou“ použít jaderné zbraně se tedy vztahuje i na tato území uvnitř Ukrajiny.

Nehledě na to, že Putin zdůrazňuje, že se nejedná o „blufování“, někteří analytici tvrdí, že jde pouze o pózu s cílem odradit NATO od eskalace…

„Myslím, že to signalizuje, že chce, aby si lidé mysleli, že by riskoval jadernou válku,“ řekl Phillips O’Brien, profesor strategických studií na univerzitě v St Andrews ve Skotsku. „Nemyslím si, že to znamená, že je pravděpodobnější, že to udělá, než tomu bylo včera.“

„Pokud říká, že jakýkoli útok na území, které nazývá Ruskem, bude jaderným nástražným drátem, Ukrajina to už porušila na Krymu,“ dodal O’Brien v komentáři poskytnutém NBC. Přesto Washington tvrdí, že tuto jadernou rétoriku bere vážně.

Pokud jde o Bílý dům, prezident Biden ve svém středečním projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku označil Putinovy „zjevné, bezohledné a nezodpovědné“ jaderné hrozby a varoval, že takové války by „nikdy neměly být vedeny“ a že by z ruského jednání měla všem „tuhnout krev v žilách“. Znovu varoval před tím, že „jadernou válku nelze vyhrát“ – USA prý „o studenou válku neusilují“.

Zdroj: nbcnews.com