Dva zřejmě ozbrojení a zoufalí libanonští vkladatelé ve středu přepadli banky, aby si vynutili přístup k vlastním penězům, které byly zablokovány během finančního kolapsu v zemi. (Foto: Twitter)

Jedna žena se zbraní v ruce a několik jejích společníků krátce drželi rukojmí v pobočce banky BLOM v hlavním městě Bejrútu, než odešli s více než 13 000 dolary v hotovosti z jejího účtu, uvedl zdroj ze skupiny na ochranu vkladatelů.

Krátce poté v horském městě Aley ozbrojený muž vstoupil do pobočky Bankmed a získal zpět část uvězněných úspor, než se sám vydal úřadům, uvedla organizace Vkladatelé protestují a zdroj z bezpečnostních složek.

Libanonské banky od doby, kdy před třemi lety vypukla hospodářská krize, zablokovaly většině vkladatelů jejich úspory, takže velká část obyvatelstva nemá na zaplacení základních věcí.

Nyní bylo oznámeno, že zhruba dalších deset bank bylo přepadeno podobným způsobem.

„Jediné, co máme, jsou tyto peníze v bance. Moje dcera byla donucena vzít si tyto peníze – je to její právo, má je na účtu – na léčbu své sestry,“ řekla místní televizi matka Hiam Hafizová.

Úřady se k incidentům bezprostředně nevyjádřily. Bankmed se k přepadení své pobočky nevyjádřil.

Zdroj: cnn.com