Popularita italského Hnutí pěti hvězd (M5S) v posledním předvolebním průzkumu narostla na tříprocentní náskok před druhou nejsilnější stranou, jelikož Evropu nadále zachvacuje popularita rétoriky zaměřené proti establishmentu.  M5S tak předehnalo vládnoucí Demokratickou stranu (PD), která se od odstoupení bývalého ministerského předsedy Matteo Renziho po loňském neúspěšném referendu o ústavních reformách zmítá v rozkolech a v chaosu.


Teď se tedy tato proti establishmentu zaměřená strana vedená komikem a aktivistou Beppe Grillem může stát poslední ze stran, které ohrožují tradiční tvář evropské politiky. 

Průzkum od EMG ukazuje, že strana pana Grilla získala u voličů 30 procentní popularitu, kde PD s 27 procenty je až o 3 procenta za ní. 

Mezitím Forza Italia, vedená bývalým ministerským předsedou Silviem Berlusconim, a regionalistická Liga severu získaly obě po 12 procentech hlasů. 

Renziho prosincová rezignace vyvolala v jeho straně chaos. 

Kdyby to šlo podle předpovědi pana Renziho, že všeobecné volby by mohly proběhnout už letos v červnu, tak, jak naznačují průzkumy, by M5S byla mezi favority na vítězství.