Podle mluvčího prokuratury v Liège vyšetřují vrchní evropští prokurátoři podezření z trestného činu v souvislosti s jednáním o vakcínách mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a generálním ředitelem společnosti Pfizer. (Foto: Flickr)

Vyšetřovatelé z Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) v posledních měsících převzali od belgických prokurátorů vyšetřování von der Leyenové kvůli „zasahování do veřejných funkcí, ničení SMS, korupci a střetu zájmů“, vyplývá z právních dokumentů, které viděl server POLITICO a mluvčí prokuratury v Liège. Prokurátoři EPPO sice vyšetřují údajné trestné činy, ale v souvislosti s případem zatím nebyl nikdo obviněn.

Prověřování původně zahájily belgické justiční orgány ve městě Liège na začátku roku 2023 po trestním oznámení, které podal místní lobbista Frédéric Baldan. Později se k němu připojily maďarská a polská vláda – ačkoli druhá jmenovaná vláda svou stížnost po volebním vítězství proevropské vlády vedené Donaldem Tuskem právě stahuje, uvedl pro POLITICO mluvčí polské vlády.

Baldanova stížnost se soustředila na údajnou výměnu textových zpráv mezi von der Leyenovou a šéfem společnosti Pfizer Albertem Bourlou v době přípravy největšího obchodu s vakcínami v EU v době vrcholící pandemie Covid-19, v aféře nazvané „Pfizergate“.

Deník New York Times, který jako první odhalil, že k výměně zpráv došlo v době, kdy oba vedoucí představitelé dojednávali podmínky dohody, zahájil paralelní soudní řízení proti Komisi poté, co Komise odmítla obsah zpráv zveřejnit na základě žádosti o přístup k dokumentům.

Zpráva o tom, že EPPO nyní případ vyšetřuje, hrozí dalším prověřováním role předsedy Komise v megaobchodu s vakcínami, jehož hodnota se odhaduje na více než 20 miliard eur. EPPO vede celoevropská vyšetřování finančních trestných činů a teoreticky by mohla zabavit telefony a další relevantní materiály v kancelářích Komise nebo v jiných evropských zemích, například v rodném Německu von der Leyenové.

Tento vývoj přichází pro šéfku EU v choulostivém okamžiku, kdy se pohybuje na cestě k tomu, co bruselští pozorovatelé očekávají, že bude druhým funkčním obdobím v čele Berlaymontu.

Komise zatím odmítla obsah textových zpráv zveřejnit, nebo dokonce potvrdit jejich existenci.

Dohoda, vyjednaná na vrcholu pandemie v roce 2021, byla původně vnímána jako triumf von der Leyenové. Obrovské množství nakoupených vakcín však od té doby vyvolalo pozdvižení, přičemž POLITICO koncem loňského roku odhalil, že došlo k plýtvání dávkami v hodnotě nejméně 4 miliard eur. Smlouva o vakcínách se společností Pfizer byla od té doby znovu projednána.

Organizátoři kampaní za transparentnost a někteří političtí oponenti se snažili vyvinout tlak na Komisi, aby o případu jednala, ale von der Leyenová se zatím jeho řešení vyhýbala. V odpovědi na přímou otázku, kterou jí položil server POLITICO ohledně chybějících textových zpráv, von der Leyenová uvedla: „Vše potřebné k tomu bylo řečeno a vyměněno. A počkáme si na výsledky.“

V roce 2022 EPPO oznámil, že prověřuje zadávání veřejných zakázek na vakcíny v EU obecněji, ale je to poprvé, co je úřad výslovně spojován s Pfizergate.

Zdroj: politico.eu