Západní spojenci si stále více uvědomují, že Ukrajina prohrává pozemní válku proti Rusku a do léta by mohla být poražena. (Foto: Flickr)

Rusko ostřeluje frontové linie dělostřelectvem, raketami a drony – a to více než pětkrát rychleji, než je ukrajinská armáda schopna odpovědět. Vojáci Volodymyra Zelenského jsou vyčerpaní – poté, co v některých sektorech snášeli větší koncentraci útočícího dělostřelectva než na Sommě v roce 1916 nebo v Normandii po dni D v roce 1944.

Reakce Západu na vyhlídku ruského průlomu během několika týdnů byla nejednotná. Dělostřelecké zásoby, a to i pro vlastní arzenály v případě Británie, Německa a USA, nebudou plně doplněny dříve než za dva roky. Německo zvýšilo výdaje na obranu, ale odmítá poslat zbraně, které mění pravidla hry, jako je například raketa Taurus.

Spojenci v NATO a EU musí mít koordinovanou strategii, aby zabránili katastrofě na Ukrajině právě teď. Pokud bude Zelenskyj poražen a Kyjev a Oděsa se promění ve slupky, budou muset západní spojenci v reakci na to udělat ještě více. Vladimir Putin dal po masakru na radnici v Krokově jasně najevo, že jeho boj nyní není veden pouze proti „neonacistické“ Ukrajině, ale proti „neonacistickému Západu“, jehož je kyjevský režim pouhou značkou vůdce.

Stejně jako Macbeth je i Putin tak nasáklý krví, že vracet se zpět by bylo stejně nudné jako pokračovat.

Západní aliance se zdá být podivně na šestce a sedmičce. Americká ukrajinská politika je v pasti kongresových bojů. Evropští partneři jako Německo, Itálie a Španělsko, které mají nedostatek plynu, skrytě či otevřeně usilují o měkkou dohodu s Ruskem.

Pobaltí a severští spojenci se ujali role Kassandry, plné předtuch a realismu. Říkají, a to s dostatkem důkazů, že Putinův vojenský režim se na hranicích Ukrajiny nezastaví. Stejně jako Macbeth je tak nasáklý krví, že návrat zpět by byl stejně nudný jako pokračování.

Za dva roky bojů už ztratil 405 000 vojáků, přičemž do války jich je nasazeno 1,3 milionu – s vyhlídkou povolání dalších 1,5 milionu do roku 2027. Ukrajina jich ztratila asi 385 000.

Pro Británii nastal čas na kontrolu reality. Naše vlády se chlubí tím, že vydáváme více než 2,1 % HDP – ale toto číslo funguje pouze tehdy, pokud do něj zahrneme důchody a celou škálu sociálních dávek. Do několika měsíců od nástupu příští vlády je třeba provést jednoduchou a praktickou revizi obrany.

Bohužel předzvěsti z Ukrajiny naznačují, že to může být příliš pozdě. Musíme si nyní uvědomit, že osud Ukrajiny nyní určuje bezpečnost západního světa.

Robert Fox

Zdroj: standard.co.uk