Michèle Rivasiová, poslankyně Evropského parlamentu za Zelené, která prosadila zveřejnění SMS zpráv mezi předsedou Evropské komise a generálním ředitelem společnosti Pfizer, zemřela ve středu (29. listopadu) ve věku 70 let na infarkt, když byla na cestě do Evropského parlamentu v Bruselu. (Foto: Flickr)

Rivasiová byla poslankyní Evropského parlamentu za Zelené od roku 2009 a angažovala se zejména v boji proti dohodě o volném obchodu mezi EU a Mercosurem a proti používání pesticidů včetně glyfosátu.

Ve jménu transparentnosti věnovala část svého posledního mandátu vyšetřování takzvané „SMS aféry“, která se týká podezření ohledně textových zpráv vyměňovaných mezi předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou ohledně vyjednávání o zakázce na 1,8 miliardy dávek vakcín COVID-19. V roce 2009 se Rasiová stala předsedkyní Evropské komise.

„Michèle Rivasiová byla vždy připravena hájit zásady, které jí byly drahé, a zasvětila svůj život ochraně biologické rozmanitosti a našeho zdraví a boji za transparentnost našich institucí v zájmu evropských občanů,“ uvádí se v tiskovém prohlášení.

Byla také známá svým kontroverzním postojem k vakcínám. V průběhu pandemie Covid-19 kritizovala poslankyně zavedení „certifikátu COVID“ a povinné očkování zdravotnických pracovníků ve Francii.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola na X (dříve Twitter) uvedla, že je „zarmoucena“ „náhlým úmrtím“ Rivasiové, „zkušené europoslankyně s hlubokým přesvědčením, angažované a pracovité“.

Jsme hluboce zarmouceni úmrtím naší kolegyně Michèle Rivasiové. […] Její pozoruhodná kariéra, vášnivé politické boje a empatie zanechaly stopu ve všech, kteří měli možnost se s ní setkat,“ uvedli Terry Reintke a Philippe Lamberts jménem skupiny Zelených/EFA.

Naše skupina a Evropský parlament dnes ztrácejí politickou osobnost, která se po celou svou kariéru snažila především hájit veřejný zájem,“ uvedli v prohlášení.

Před svým zvolením do Evropského parlamentu byla Rivasiová v letech 1997-2002 socialistickou poslankyní za jihovýchodní francouzský region Drôme. Založila také Komisi pro nezávislý výzkum a informace o radioaktivitě (CRIIRAD) po černobylské jaderné katastrofě v dubnu 1986.

Zdroj: euractiv.com