Vzhledem k tomu, že velká část Evropy čelí díky válce na Ukrajině mrazivé zimě, různí lídři bijí na poplach kvůli „obětem“, které budou muset lidé přinést, aby si udrželi opozici vůči Vladimiru Putinovi – který sází na rozdělení EU kvůli obrovskému vlivu Ruska na energetiku. (Foto: Flickr / ilustrační)

Ve středu jsme informovali o tom, že oba šéfové politiky EU Josep Borrell varoval, že „ostražití“ obyvatelé EU budou muset snášet hlubokou ekonomickou bolest a vážnou energetickou krizi – a zároveň vyzval občany, aby „důsledky“ nesli i nadále odhodlaně.

Téhož dne zašel belgický premiér Alexander De Croo mnohem dále – naznačil, že „příštích 5 až 10 zim bude obtížných“.

„Vývoj situace je velmi obtížný v celé Evropě,“ řekl De Croo belgické televizi VRT.

„V řadě odvětví je opravdu obtížné vypořádat se s těmi vysokými cenami energií. Pozorně to sledujeme, ale musíme být transparentní: příští měsíce budou obtížné, příští zimy budou obtížné,“ dodal.

Premiérovy komentáře naznačují, že nahrazení dovozu ruského zemního plynu by mohlo trvat roky, což by pro ekonomiku regionu znamenalo další ekonomickou zkázu v podobě energetické hyperinflace.

A v dalším zlověstném varování, které muselo být koordinovaným sdělením, zašel francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu ještě dál – na svém prvním zasedání vlády po letních prázdninách varoval, že Francouzi by měli počítat s hlubokými oběťmi v době, kterou nazval „koncem hojnosti“.

V projevu před ministry v Elysejském paláci Macron podle deníku The Guardian uvedl, že země se nachází v „bodě zlomu“, protože čelí náročné zimě a nové éře nestability v důsledku klimatických změn a ruské invaze na Ukrajinu.

„To, co v současné době prožíváme, je jakýmsi velkým bodem zvratu nebo velkým převratem … prožíváme konec toho, co se mohlo zdát jako éra hojnosti … konec hojnosti produktů technologií, které se zdály být vždy k dispozici … konec hojnosti půdy a materiálů včetně vody,“ řekl a dodal, že Francie a Francouzi mají pocit, že žijí pod sérií krizí, „každá horší než ta předchozí“.

„Tento přehled, který podávám, konec hojnosti, konec bezstarostnosti, konec předpokladů – to je nakonec bod zlomu, kterým procházíme a který může vést naše občany k pocitu velké úzkosti. Tváří v tvář tomu máme povinnost, povinnosti, z nichž první je mluvit upřímně a jasně, bez osudových výroků,“ pokračoval Macron a dodal, že Francie, Evropa i svět byly možná příliš „netečné“ k hrozbám pro demokracii a lidská práva – a zároveň varovaly před „vzestupem neliberálních režimů a posilováním autoritářských režimů“.

Hluchý tón?

Podle zprávy Philippe Martinez, generální tajemník mocného odborového svazu CGT, kritizoval Macronovy výroky jako „nemístné“ – a dodal, že mnoho francouzských občanů nikdy nepoznalo hojnost.

„Když mluvíme o konci hojnosti, myslím na miliony nezaměstnaných, na miliony lidí v nejisté situaci. Pro mnoho Francouzů už nastaly těžké časy, už přinesli oběti,“ řekl.

Prezidentovo varování přišlo v době, kdy vyšlo najevo, že dividendy vyplacené velkými francouzskými společnostmi dosáhly ve druhém čtvrtletí roku 2022 rekordní výše 44 miliard eur, a to v důsledku toho, co bylo v roce 2021 označeno za mimořádné zisky. Ekonomické noviny Les Echos uvedly, že výplata dividend byla téměř o 33 % vyšší než v předchozím roce a byla výsledkem dohánění ekonomických ztrát po skončení období Kovidu.

Macron, který byl v dubnu znovu zvolen na druhé pětileté funkční období, ale v následných parlamentních volbách ztratil parlamentní většinu, a jeho vláda čelí raketovému rentrée, tradičnímu zářijovému návratu do práce a do škol po dlouhých letních prázdninách ve Francii.

Po měsících po sobě jdoucích volebních kampaních měla jeho nově jmenovaná vláda jen málo času na to, aby se před prázdninami etablovala, a proto je letošní návrat k parlamentní práci pod zvláštní kontrolou. -The Guardian

Během vzpomínkové ceremonie na spojeneckou invazi do Provence v roce 1944 Macron varoval, že letošní podzim a zima budou náročné – hrozí nedostatek energie a vysoké ceny kvůli ruské válce na Ukrajině – což označil za „cenu, kterou je třeba zaplatit za svobodu“.

Zdroj:

Zdroj: zerohedge.com