Ukrajinský provozovatel Záporožské jaderné elektrárny, která je největší v Evropě, v sobotu varuje před rizikem úniku radioaktivity v areálu, který od března okupuje asi 500 ruských vojáků. (Foto: Flickr)

„V důsledku pravidelného ostřelování byla poškozena infrastruktura elektrárny, existuje riziko úniku vodíku a rozprašování radioaktivních látek a vysoké nebezpečí požáru,“ uvedl Energoatom na Telegramu.

Poté, co byla ve čtvrtek elektrárna poprvé ve své historii odpojena od elektrické sítě, která byla následně po několika hodinách obnovena, roste mezinárodní znepokojení nad možností katastrofy ve stylu Černobylu.

Energoatom dále tvrdil, že ruské jednotky „opakovaně ostřelovaly“ klíčovou infrastrukturu elektrárny – což Moskva odmítla. Ruské ministerstvo obrany naopak kontrovalo, že to byla ukrajinská strana, která v uplynulém dni „třikrát ostřelovala území elektrárny“, a uvedlo, že „bylo vypáleno celkem 17 střel“.

Agentura dále varovala, že elektrárna „pracuje s rizikem porušení norem radiační a požární bezpečnosti“ – v prohlášení, které přišlo v sobotu v poledne místního času.

Ukrajinské úřady vyzývají k mezinárodnímu zásahu kvůli pokračující nestabilitě situace. „Vzhledem k přítomnosti ruské armády, jejich zbraní, vybavení a výbušnin v elektrárně existují vážná rizika pro bezpečný provoz ZNPP,“ uvedl Energoatom.

„Ukrajina vyzývá světové společenství, aby v zájmu bezpečnosti celého světa přijalo okamžitá opatření, která donutí Rusko k osvobození ZNPP a předání elektrárny pod kontrolu naší země,“ dodala.

Ukrajina dále tvrdí, že personál elektrárny byl ruskými silami mučen, a to ve chvíli, kdy je prý na cestě tým MAAE, který má prověřit bezpečnost jaderné elektrárny. Kyjev tvrdí, že Rusové organizují „utajování“. Jak o prohlášení ukrajinského energetického operátora informuje Fox News:

Jaderná agentura uvedla, že ruské síly „zvýšily nátlak“ na ukrajinské zaměstnance provozující elektrárnu, „aby jim zabránily zveřejnit důkazy o zločinech okupantů v elektrárně a jejím využívání jako vojenské základny“.

Dokonce i Čína nyní vyzývá k rychlému a bezpečnému vyřešení situace v jaderné elektrárně. Zástupci Číny při OSN souhlasili s potřebou nezávislého monitorovacího týmu, který by zajistil bezpečnost, a vyzvali obě strany k „maximální zdrženlivosti“, aby se předešlo nehodám:

Vysoký čínský představitel v pátek v OSN uvedl, že pouhý jeden incident by mohl způsobit vážnou jadernou havárii „s nevratnými důsledky pro ekosystém a veřejné zdraví Ukrajiny a sousedních zemí“.

Zástupce stálého zástupce Číny při OSN Geng Shuang důrazně vyzval všechny zúčastněné strany, aby „zachovávaly maximální zdrženlivost, přísně dodržovaly mezinárodní právo a minimalizovaly riziko nehod“, a dodal: „Nesmíme připustit, aby se opakovaly tragédie jaderných havárií v Černobylu a Fukušimě.“

Pokud jde o obvinění z mučení, Kreml tento narativ odmítl jako propagandu a zůstává, že před několika dny dal ruský prezident Vladimir Putin zelenou pozvání týmu MAAE poté, co evropští představitelé požadovali přesné údaje o stavu a fungování Záporožské jaderné elektrárny z hlediska jejích každodenních technických údajů.

Zdroj: foxnews.com