Sedmnáctiletá švédská ekoaktivistka Greta Thunbergová na svém Twitteru vyzvala k tomu, aby lidé hlasovali pro kandidáta Demokratické strany Joeho Bidena v nadcházejících amerických prezidentských volbách. (Foto: Flickr)

„Nikdy se nezapojuji do stranické politiky. Ale nadcházející volby v USA jsou nad vším tím… Stačí se zorganizovat a všechny přesvědčit, aby hlasovali pro Bidena,“ napsala Thunbergová na Twitteru.

Připomeňme, že Thunbergová v roce 2018 přestala v pátky chodit do školy, a místo toho začala přicházet před švédský parlament, kde požadovala, aby úřady posílily opatření v boji proti změně klimatu. Její iniciativa se postupně vyvinula ve vznik mezinárodního pátečního klimatického stávkového hnutí Fridays For Future. 

V prosinci byla navíc tato mladá aktivistka označena časopisem Time za Osobnost roku 2019. Když šéfredaktor časopisu Time komentoval tuto volbu, poznamenal, že se Greta stala tou nejmladší osobou, která získala tento titul, a to za celou její 92letou historii. Nicméně, americký prezident Donald Trump ocenění Thunbergové kritizoval a její vítězství označil za „směšné“.

Letos v srpnu Greta Thunbergová oznámila, že se po roční pauze vrací do školy.

Připomeňme, že americké prezidentské volby se budou konat letos 3. listopadu, přičemž pedčasné hlasování v několika státech již začalo. Uchazečmi jsou republikánský kandidát a úřadující šéf Bílého domu Donald Trump a demokratický kandidát Joe Biden.