Sýrie má právo vrátit Golanské výšiny obsazené Izraelem jakýmkoliv způsobem, včetně vojenské operace, uvedl v rozhovoru pro Sputnik ředitel úřadu Golan syrského kabinetu ministrů Midhat Salih. (Foto: Wikimedia)

„Golany je nedílnou součástí syrského území. Máme právo tyto země kdykoli vrátit jakýmkoliv způsobem, který považujeme za nezbytný. Podle mého názoru je jazyk síly a odporu jediným jazykem, kterému Izrael rozumí. Opustí arabská území pouze pod vlivem sil odporu,“ řekl Salih.

Následně dodal, že Sýrie je ve válečném stavu s Izraelem a proto má právo na základě mezinárodních rezolucí na použití sily, protože Tel Aviv neuznává mezinárodní rezoluce a rezoluce Rady bezpečnosti OSN a zajištuje si podporou Spojených států.

Podle Midhata Saliha, Sýrie doufá, že mezinárodní společenství bude schopno ukončit okupaci Golan, ale více než 50 let všechna rozhodnutí a usnesení zůstávají pouze na papíře.

Dříve 4. dubna syrský ministr zahraničí Walid Muallem řekl, že Sýrie nevylučuje vojenskou variantu řešení problému okupovaných Golanských výšin, ale nyní je prioritou boj proti terorismu.

Americký prezident Donald Trump předtím během setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem podepsal deklaraci uznávající suverenitu Izraele nad Golanskými výšinami.

Během šestidenní války v roce 1967 Izrael porazil Sýrii a obsadil Golanské výšiny. V roce 1981 je jednostranně anektoval. Příslušnost horské plošiny je považována za hlavní bod izraelsko-syrského konfliktu, pokusy o jeho řešení byly podniknuty před začátkem občanské války v Sýrii.

Zdroj: snews.com