Mexický novinář byl v pondělí odpoledne zastřelen v jižním Mexiku hned poté, co na Facebooku zveřejnil příspěvek o zmizení 43 studentů z nedaleké oblasti v roce 2014, informoval deník International Business Times. (Foto: Twitter / IBT)

Auto, ve kterém byl Fredid Roman zastřelen neznámým střelcem. (Twitter via IBT)

Fredid Román, jehož dílo bylo zveřejněno na různých sociálních sítích i v místních novinách, byl podle místní prokuratury nalezen mrtvý ve svém autě v hlavním městě státu Guerrero, Chilpancingu.

Román, který měl pořad zaměřený na politiku s názvem „Realita Guerrera“, se stal patnáctým mediálním pracovníkem, který letos v zemi zemřel. Země je nyní považována za nejnebezpečnější na světě pro reportéry mimo válečné zóny, uvádí CBS News.

43 studentů se ztratilo v roce 2014 poté, co se zmocnili autobusu, aby se zúčastnili protestu. Jejich předpokládaná vražda je považována za jednu z nejhorších lidskoprávních katastrof v mexické historii.

Jak uvedla CNN, v září 2014 studenti z učitelského ústavu v Guerreru cestovali ve dvou autobusech, kterých se zmocnili, aby uspořádali protest v Iguale, městě vzdáleném dvě hodiny jízdy autem.

Někdy mezi nocí 26. září 2014 a následujícím ránem byly autobusy podle tehdejších úřadů zadrženy místní policií a federálními vojenskými silami v Iguale. Prostřílené autobusy bylo později možné spatřit v ulicích města.

Okna byla rozbitá od kulek a všude byla krev. A 43 studentů se pohřešovalo. Další studenti, kteří byli v autobusech, později vyprávěli o noci hrůzy. Ozbrojení policisté a vojáci podle nich zastavili autobusy a náhle zahájili palbu. -IBT

Nikdo neví, co se se studenty stalo, zatímco mexická vláda dospěla k závěru, že byli zadrženi a předáni místnímu drogovému kartelu Guerreros Unidos („Sjednocení bojovníci“), který je pravděpodobně zabil. Byly nalezeny a identifikovány ostatky tří studentů.

„Neexistuje žádný důkaz, že jsou naživu,“ řekl o pohřešovaných studentech zástupce ředitele mexické Komise pro lidská práva Alejandro Encinas. „Naopak, všechna svědectví a důkazy naznačují, že byli zákeřně zabiti a zmizeli.“

Případ se znovu dostal do centra pozornosti minulý týden, kdy komise pravdy označila toto zvěrstvo za „státem podporovaný zločin“, na němž se podíleli agenti různých institucí. Roman byl zakladatelem a redaktorem zpravodajské stránky La Realidad de Guerrero, která informovala o místních událostech.

Několik hodin před Romanovou smrtí zveřejnil na Facebooku dlouhou zprávu s názvem „Státní zločin bez obvinění šéfa“, v níž se zmiňuje o údajném setkání čtyř úředníků v době zmizení studentů, včetně bývalého generálního prokurátora Jesúse Murilla Karama – který dohlížel na utajení zmizení studentů. Ten byl zatčen po zveřejnění zprávy komise pravdy minulý týden, uprostřed vydání desítek zatykačů na podezřelé – včetně vojáků, policistů a členů kartelu.

Romanova smrt přišla jen týden poté, co byl na druhé straně hranice v arizonské Yumě v severním pohraničním státě Sonora nalezen umlácený nezávislý novinář Juan Arjón López.

Zdroj: ibtimes.sg